
Икономиката на България през първото тримесечие на 2020 г.
- България
- Източник: www.minfin.bg
- Автор:

През януари краткосрочните индикатори отчетоха по-неблагоприятно развитие. Промишленото производство се понижи поради намалено производство на енергийни стоки. Оборотът от продажби за износ на тези продукти също намаля. В същото време оборотът на вътрешния пазар се повиши, подкрепен от по-високите продажби на продукти за междинно потребление и потребителски недълготрайни стоки. Нарастването на оборота в търговията на дребно се забави поради намаляване на продажбите на храни. Нарастването на индекса на строителната продукция също бе с по-ниски темпове.

През февруари общият показател за бизнес климат намаля, докато доверието на потребителите продължи да се подобрява. По-ниската стойност при бизнес климата се дължеше на влошените оценки за текущото състояние на предприятията във всички сектори. В същото време очакванията бяха благоприятни, с изключение на тези в сектора на услугите, където анкетираните бяха по-резервирани.
Пазар на труда и производителност
През четвъртото тримесечие на 2019 г. увеличението на заетите в селското стопанство допринесе за значителното повишение на общата заетост в страната от 1% на годишна база, но се отрази и в забавяне на растежа на производителността на труда до 1,8%. В условията на постоянно нарастване на обхвата на БДС (Български държавен стандарт) в селското стопанство се наблюдаванад 4% ръст за трето поредно за 2019 тримесечие и ръст на заетите от 3,4%. Този ръст идва на фона на продължителна тенденция на спад от началото на 2018 г. насам. Производителността на труда в сектора се повиши едва с 0,8%. Последното бе обусловено от високия дял на самонаетите (над 81%), които като цяло са по-малко производителни в сравнение с фирмите, наемащи трудов ресурс.
За разлика от селското стопанство, в индустрията и услугите динамиката на производителността на труда остана водеща за увеличението на новосъздадения доход. Изключения бяха строителството, създаване и разпространение на информация, финансови и застрахователни дейности, които бяха сред отраслите с най-висок растеж на заетите – между 3,6 и 7,3%.
Динамиката на номиналните разходи за труд на единица продукция (РТЕП) слабо се ускори до 3,3% на годишна база през четвъртото тримесечие. Номиналният растеж на компенсацията на един нает възлезе на 5,3%, като темпът на изменение на показателя бе 2,8% в услугите и 11,3% в индустрията. Като цяло динамиката на доходите в услугите изпревари слабо производителността на труда и обуслови 2% на израстване на номиналните РТЕП. Въпреки това отрицателният принос на агрегираната дейност търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство продължи да се задълбочава. Ограничаване на растежа на показателя беше отчетено и в индустрията, което се обуслови изцяло от промишлеността. Ускоряването на производителността на труда и забавянето на компенсацията на един нает доведоха до по-благоприятното развитие на номиналните РТЕП в промишлеността. Последните се повишиха с 1,7% на годишна база, достигайки най-ниския си растеж от средата на 2015 г. В строителството, както доходите от труд, така и номиналните РТЕП продължиха да нарастват с двуцифрени темпове.

Финансов сектор
През януари кредитите за частния сектор продължиха да се увеличават, но годишният растеж леко се забави до 9% при 9,3% в края на 2019 г. Това се дължеше на по-ниския растеж при кредита за нефинансовите предприятия, 5,4% при 5,9% през предходния месец.
В сегмента на домакинствата възходящата динамика на кредита се запази и растежът се ускори до 10% при 9,5% месец по-рано. Годишният растеж на кредитите за потребление и за покупка на жилища се повиши съответно до 11,2% и 14,8%, в синхрон с подобрението на индикатора за доверието на потребителите през януари.
По отношение на валутната структура, кредитите в местна валута продължават да бъдат предпочитани спрямо тези в евро, като тенденцията е по-силно изразена при домакинствата.
При нефинансовите предприятия валутната структура е по-скоро балансирана, с 48,4% дял на кредитите в други валути (като 46,7% са в евро).
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
