
Революционна терапия премахна нелечим рак
- Актуално
- Текст:

През май миналата година тийнейджърката е диагностицирана с остра Т-клетъчна лимфобластна левкемия, припомня ВВС. Т-клетките са част от имунната система и в здравия организъм атакуват болестите. При конкретното заболяване обаче действат безконтролно, превръщайки се в агресивен животозастрашаващ фактор.
Химиотерапията, последвана от трансплантация на костен мозък при Алиса не дали резултат. Тогава лекарите от болница Great Ormond Street се обръщат към авангардно биологично инженерство, а именно технологията на базово редактиране. Методът е открит едва преди шест години и позволява промяна в молекулярната структура на отделна база в човешкия генетичен код, премахвайки заложените в нея инструкции.
Лечението се осъществява в няколко етапа, всичките свързани с редактиране на механизмите в генома на Алиса, довели до развитието на заболяването ѝ. Първо чрез здрави модифицирани донорски Т-клетки се деактивира механизмът, който кара заболелите Т-клетките да атакуват тялото. След това се премахват специфичната химична маркировка и защитата на Т-клетките срещу химиотерапевтична интервенция.
В последния етап на генетичната модификация се унищожават всички Т-клетки в тялото, включително раковите, т.е. организмът се лишава и от болните Т-клетки, но и от имунната си защита. Следва около едномесечен период, през който организмът е особено уязвим от инфекции, но се подготвя за нова трансплантация на костен мозък, която да възстанови имунната му система.
Лечението на Алиса започва през май тази година и е продължило 16 седмици. След първите три месеца все още са забелязани признаци на коварното заболяване, но последвалите два контролни прегледа показват, че организмът на момичето вече е напълно чист.
Алиса разбира се, остава под наблюдение. Тя е първата от 10 пациенти, които понастоящем се лекуват чрез базово редактиране на генетичния код като част от клиничното изпитание на технологията – според лекарите, „нова област в медицината, която позволява пренасочването на имунната система към борба с рака”.
В терапията, приложена на Алиса, всяка от базовите редакции включва разбиване на част от генетичния код, така че вече да не работи. Но са възможни и приложения, при които вместо да се изключи дадена „дефектна” генетична инструкция, може да се коригира. Вече са в ход опити за базово редактиране при лечението на тежки животозастрашаващи заболявания като сърповидно-клетъчна анемия, висок холестерол и бета-таласемия.
Според от изобретателите на базовото генетично редактиране, д-р Дейвид Лиу от Broad Institute, терапевтичните приложения на технологията са само началото на настъпващата ера на редактиране на човешките гени с терапевтична цел и ключови стъпки в науката за контрол върху човешкия геном.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
