
Какво ще оставят в наследство на потомците си 8-те милиарда земни жители
- Свят
- Текст:

Достигнахме границата от 8 милиарда души и растът на световното население, според прогнозите на демографите, няма да спре скоро. В какво състояние ще оставим планетата на нашите потомци?
Концентрацията на парникови газове в света продължава да нараства, а емисиите, свързани с изкопаемите горива, вече надвишават нивата отпреди коронавирусната пандемия.
Професорът по демография Рая Муштарак обръща внимание на факта, че емисиите на парникови газове са свързани, наред с други неща, с нивото на доходите на населението.
"10% от най-богатите хора по отношение на нетното богатство всъщност са отговорни за 50% от емисиите на парникови газове. На планетата има само 770 милиона такива хора. При това най-бедната част от човечеството, а това са около 4 милиарда, отделят в атмосферата едва 12% от парниковите газове".
Рая Мутарак, експерт
Учените подчертават, че на изменението на климата и преди всичко на глобалното затопляне влияят дейността на човека и неговото поведение. Що се отнася до емисиите на парникови газове, някои страни имат по-голяма отговорност от други.
Промените на климата засягат предимно по-слабо развитите страни. Финансовите им възможности не позволяват самостоятелно да се справят с последиците от наводнения, суши и други природни катаклизми.
Междуправителствена експертна група прогнозира, че до 2050 г. около 3% от населението на Земята ще бъде принудено да напусне домовете си поради изменението на климата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор

Eвропейски компании увеличават доставките за САЩ в очакване на новите мита

Xiaomi показа мишка, клавиатура и други компютърни аксесоари, посветени на Хари Потър

Учени: 2000-годишна битка е унищожила екосистемата на блато в Китай

Папа Франциск "докосна умовете и сърцата" и искаше „да изгради мостове, а не стени“
