
Толкова ли е трудно да бъдем щастливи
- Smart Life
- Текст:

На този фон индустрията за самопомощ процъфтява. Безброй курсове, семинари, филми, клипове и книги ни предлагат решения от това, как да приемаме живота, до начини да си намерим партньори или с позитивност да се излекуваме от какво ли не. И така, въпреки настъплението на позитивната психология, обречени ли сме да бъдем нещастни, или си го причиняваме сами?
Според авторитетна статия, публикувана в Review of General Psychology през 2005 г., 50% от щастието на хората се определя от техните гени, 10% зависи от обстоятелствата и 40% от „съзнателна дейност“, т.е., дали съзнателно развивате у себе си дух на позитивност или не. Това разпределение на причините за щастието поставя положително мислещите във водеща позиция, и дискретно акцентира посланието, че ако сте нещастни, е по ваша вина.
Критикувани силно заради прекаленото акцентиране върху генетиката, авторите на статията сега изризат с нова, която въвежда по-нюансиран подход относно ефекта на гените върху щастието и обвърза генетичния ни облик със средата, в която се развиваме.
Според новата разработка, гените влияят на поведението, а то насочва хората към избора на определена среда. И обратно - околната среда влияе на генната експресия. Например, ако бъдещи майки са гладували, в гените на децата им настъпват химически промени, които потискат производството на растежен фактор. Това води до раждането на по-дребни бебета, често склонни към сърдечно-съдови заболявания, посочва theconversation.com.
Генетичите заложби и възпитанието също са взаимозависими. Ето защо генетично идентични близнаци, израсли в различна среда, вероятно ще постигнат различни житейски резултати, както и двама души с различни генетични дадености, но отгледани в една и съща среда, могат да ѝ реагират по различен начин. Освен това, дали хората могат да станат по-щастливи, зависи и от способността им да се променят и адаптират.
Някои са податливи на влиянието на обкръжението си, включително и на въздействието на терапии или киги за положителна психология, така че, ако я възпитават у себе си, може да претърпят значително по-голяма и по-дълготрайна промяна в сравнение с други, които не се грижат за психикат си по този начин. Все пак, няма универсална психологическа помощ за позитивен светоглед, защото като хора ние сме уникални, каквато е и нашата ДНК и съответно имаме различен капацитет и представи за благополучие в живота си.
Предопределение ли е да бъдем нещастни? За някои хора – може би да. Те се борят по-трудно и по-дълго с предизвикателствата на живота, не са израсли в среда и при възпитание, които да ги насърчат в търсенето на щастие. Други обаче са по-приспособими като заложби, което означава, че са и по-чувствителни в реакциите си към околната среда и следователно имат повишен капацитет за промяна и растеж, ако попаднат съзнателно или не в подходящата среда.
Така че дори да играе важна роля за нашето благополучие, генетиката не определя кои сме. Важни са изборите, които правим, за това къде живеем, с кого живеем и как живеем живота си.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
