
Британските фермери изливат хиляди литри мляко
- Млекопреработватели
- Текст:

Млечните реки не са метафора: много британски фермери са принудени да изливат дневния млеконадой, тъй като няма на кого да доставят млякото и няма къде даго съхраняват. Хенри Блоксъм е един от тях. "Съвсем неочаквано ми позвъниха и казаха, че не могат да вземат млякото ни, не очаквахме това", спомня си той.
Фермерът говори за една от негативните последици от Брекзит - намаляването на броя на шофьорите на камиони. "Ако не вземат млякото ни навреме, ще се наложи да го излеем в канализацията. За нас цялата тази история беше изненада, ние като луди спешно се опигвахме да продадем своите продукти някъде. Това е стрес за всеки фермер, всички се опитват да се приспособят и устроят по някакъв начин, но нямат допълнителни пари за това", коментира той.
На 50 километра северно от фермата на Хенри, друг агропроизводител решава аналогични проблеми. С разбиването на старите вериги за доставки той директно доставя мляко на потребителите. Задачата на Пол Боум днес е да избягва посредниците, така че екипът му прави всичко сам - от А до Я.
"Ние преминахме към директна доставка до потребителите, разнасяме мляко на семейства. На практика - взехме съдбата в собствените си ръце", разказва Пол.
Синът на Пол - Джак още преди Брексит се заинтересува от производството на сладолед, изкарва и стаж в Италия. Днес плановете му за разширяване на производството на "джелато" са застрашени от срив. Според плана, биологичното мляко от фермата на баща му трябва да бъде допълнено с вносни съставки от цяла Европа – ядки и шоколад. Джак не е сигурен, че ще се справи с растящите тарифи.
"За нас е ясно, че цените ще продължат да растат. Лешниците идват от Италия, шам-фъстъците - от Бронте, шоколадът - от Белгия. Става все по-трудно тези суровини да се доставят до нас."
След Брекзита бившите вериги за доставки са разрушени поради изтеглянето на голяма част от чуждестранните работници и усложняването на митническите процедури. Производителите на хранителни продукти призовават правителството да разреши временните работни визи и бързо да неутрализира кризата, но властите препоръчват да се заложи на местния персонал и доставчици.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
