
Климатично оптимизирани крави дават 20 пъти повече мляко
- Млекопреработватели
- Текст:

Екип от учени-зоотехници от Университета на Илинойс Урбана-Шампейн разработи нова порода крави, която може да промени млекопроизводството в Танзания. Създадени чрез кръстосване, тези крави са в състояние да произвеждат 20 пъти повече мляко от местните породи, което дава значителен стимул за фермерите, които се издържат от натурално стопанство в региона.
В изследването, публикувано в списание AnimalFrontiers, се съчетава млечната продуктивност на Холщайн и Джерсей с устойчивостта на топлина, суша и болести на гирсите, местна порода едър рогат добитък, често срещана в тропическите страни. В резултат на кръстосването на пет поколения, екипът успешно създава добитък, способен да произвежда 10 литра мляко на ден при типичен режим на отглеждане в Танзания, което превъзхожда оскъдния среден добив на местния добитък от половин литър.
Проектът, ръководен от професор Мат Уилър от катедрата по животновъдство в колежа по селскостопански, потребителски и екологични науки (ACES) в щата Илинойс, е насочен към внедряването на тези високопродуктивни крави в Танзания. През март тази година групата планира да имплантира 100 полукръвни ембриони от Холщайн-Гирси или Джерсей-Гирси порода в местен добитък в два танзанийски района. Осеменявайки следващите поколения, те възнамеряват да създадат "чисто синтетичен" добитък с пет осми от Холщайн или Джерсей и три осми от Гирси генетиката.

За разлика от съществуващите кръстосани породи като Джироландос, които не могат да бъдат експортирани поради ендемични заболявания в Бразилия, тези чисти синтетични породи имат потенциал за широко внедряване и износ. След установяване на желаното генетично съотношение, то остава непроменено при последващи чифтосвания, осигурявайки запазването на такива желани признаци, като устойчивост към заболявания и млечна продуктивност.
Трудността обаче се заключава в това, да се съхрани връзката между устойчивостта към болести и млечната продуктивност в процеса на селекцията. Уилър подчертава важността на създаването на чисто синтетично поколение, за да се избегне изкушението да се развъжда с местни бикове, които могат да намалят желаните признаци.
За да осигури успеха на това начинание, екипът на Уилър не само посвещава години на разработването на ембриони, но и инициира програми за обучение на танзанийски ветеринарни лекари и аспиранти. Миналото лято екипът проведе онлайн курс по технология за възпроизводството на едър рогат добитък, в който участваха 12 души от Танзания. Целта на този курс е да запознае местните специалисти с технологията и да осигури плавен преход при реализиране на програмата за развъждане.
Правителството на Танзания напълно подкрепя тази инициатива и изрази заинтересованост от по-нататъшно сътрудничество, включително обмен на студенти. Моузес Оле-Неселле, съавтор на изследването и говорител на Организацията на ООН за прехрана и земеделие, подчерта дългосрочния ангажимент на екипа към проекта, заявявайки: "Ще продължим да инвестираме в тази програма толкова дълго, колкото е необходимо".
Този пробив в областта на кръстосването на едър рогат добитък е в състояние да произведе революция в млечното животновъдство в Танзания, да повиши нивото на продоволствена сигурност и да подобри условията на живот на фермерите, които се препитават от селското стопанство. Отглеждането на високопродуктивни крави с повишена устойчивост към болести не само ще увеличи производството на мляко, но и ще допринесе за цялостното развитие на селското стопанство в региона.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
