
Молдова възстановява производството на лавандулово масло
- Етерични масла
- Текст:

В случая, не само производството на етеричното масло се оказа добра опция. Самите лавандулови полета с красотата си станаха любимо място за снимки и селфита за социалните медии.
През последните години производството на лавандулово масло в Молдова се е удвои, с подкрепата на няколко нови стопанства и с възстановяването на стари, традиционни ферми за лавандула. Но това ниво все още е далеч резултатите от 1989 г., когато бившата съветска република произвеждаше девет пъти повече от този ароматен продукт.
Молдова има добри традиции в тази индустрия, но пътищата за разпространение на маслото бяха загубени след откъсването от Москва. Според Euronews, сега страната действително произвежда много по-малко лавандулово масло, но главното е продуктът ѝ да докаже качествата си на международния пазар.
Местният сорт лавандула е с по-ниски добиви и дава по-малко масло, но според местните производители, качеството му е по-високо, с по-приятен, по-мек аромат. Сега някои от тях имат и допълнителен доход – вземат такса от посетителите и туристите, които искат да се снимат на фона на красивите тъмновиолетови храсти.
Маслото от лавандула се използва широко в козметиката, в производството на гримове, парфюми и висококачествени хигиенни средства. Смята се, че приятният му аромат успокоява и помага да релаксирате.
Завръщането на Молдова в промишлеността с етерични масла привлече вниманието на световните козметични компании с представителства в Западна Европа, тъй като се смята, че природните условия в бившата съветска република са изключително благоприятни за отглеждането на лавандула.
От Асоциацията на производителите на лавандула казват, че 99 % от произведеното масло се изнася за Европейския съюз, по-специално за Германия. Лавандула за нуждите на парфюмерийвана индустрия се отглежда също във Франция и България. Молдовските производители смятат, че нашата продукция на лавандула се е развила отлично, заради предимствата, които дава членството на страната ни в ЕС.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
