
Модификация на РНК създава култури с 50% по-високи добиви
- Наука
- Текст:

Това обяви група учени от Чикагския университет, Пекинския университет и Университета в Гуйджоу. Първоначалните им изследвания показват, че добавянето на ген, кодиращ протеини, при полеви тестове е довел до 50% увеличаване на добивите при ориз и картофи. Растенията са израсли значително по-силни, с по-дълги коренови системи и по-добра поносимост при стрес тестове. Анализите са показали и по-висока скорост на фотосинтезата. Според учените модификацията е много проста, прави се лесно и до момента е „проработила” при всички растения, подложени на експеримента, съобщава enn.com.
Изследователите, а и други водещи експерти, виждат голям потенциал в научното откритие, особено в условията на климатичните промени и други тежки въздействия върху растителните системи по света.
„Разчитаме на растенията за много, много неща - всичко, от дървесина, храни и лекарства, до цветя и масла - и нашето изследване предлага един потенциално успешен начин да увеличим запасите и добивите. Освен това разработката ни обещава нови възможности за подобряване на екосистемите, особено предвид глобалното затопляне“, казва един от водещите учени, Чуанг Хе, който е професор по химия, биохимия и молекулярна биология.
„Това е много вълнуваща технология, която би могла да помогне за решаването на проблемите с бедността и продоволствената несигурност в световен мащаб“, смята Майкъл Кремер, професор по икономика в Чикагския университет и носител на Нобелова награда за работата си по облекчаване на глобалната бедност.
В продължение на десетилетия учените работят за развитието на растениевъдството в условията на все по-нестабилния климат и нарастващото потребление, съпътстващо увеличаването на населението на света. Но разработките им обикновено са сложни и често водят само до допълнителни промени.
Преди десет години се смяташе, че молекулата на РНК просто разчита кодираните в ДНК планове за протеини и ги създава. Но през 2011 г. беше открита една цяла нова област на действието на РНК. Оказва се, че всъщност самата РНК може да регулира в кои части от схемата, заложена в ДНК, да се изрази. Начинът, по който подхожда новото откритие, всъщност означава, че учените са успели да проучат и използват този процес, който открива невероятни хоризонти пред науката.
„Може би бихме могли да проектираме треви, издръжливи на суша за застрашените райони. Може би бихме могли да научим едно дърво в Средния запад да развива по-дълги корени, така че да е по-устойчиво при бури и екстремни климатични условия. Има толкова много потенциални приложения", смята проф. Чуанг Хе, който е и съосновател на биотехнологична компания, разработваща нови противоракови лекарства на базата на РНК модифициращи протеини.
Потенциалът на откритието действително е огромен и далеч не засяга само растителния свят. Много учени по света отдавна се опитват да вникнат в производството на протеини, тъй като то засяга основни процеси в живите организми. Една от най-привлекателните посоки за по-нататъшни изследвания е зараждането на различните заболявания с техните специфични протеини – аспект, който действително ще направи обрат в медицината и ще разкрие нови възможности за здравето на хората.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
