
Брус Лий, легендата на бойните изкуства, в истинска битка
- Спорт
- Текст:
Брус Лий, пето дете в семейството на майка от Хонгконг и баща германец, се смята за една от най-влиятелните личности на ХХ в. в света на бойните изкуства. Той влиза в историята на кунгфу и преживява бляскава, но кратка кариера в киното, до неочакваната му и неясна и до днес смърт през 1973, едва на 32, малко преди премиерата на последната му лента. Филмографията му вдъхновява множество последователи и до днес... с изключение на една спорна кино-интерпретация, която независимо от намеренията, добави блясък към ореола около идола на бойните спортове.
Две години след излизането на „Имало едно време в Холивуд“ на Куентин Тарантино, хората все още спорят за кратката поява на образа на Брус Лий в лентата, разказва openculture.com. Обсъжда се дали личността му е представена точно, но далеч по-важното за запалените по бойните изкуства е дали бойните му умения са представени достоверно.
Това би могло да се установи лесно, като се съпостави сцената, в която се Брус Лий се появява във филма на Тарантино, с кадри на истинския Брус Лий в действие – но за съжаление, такива почти няма. И макар че филми като „Драконът идва“ и „Смъртоносна игра“ продължават да печелят фенове на Брус Лий, 48 години след смъртта му, бойните сцени в тях, колкото и да са силови, все пак са добре отрепетирана хореография.
Затова, в „Имало едно време в Холивуд“, грубоватият каскадьор на Брад Пит презрително нарича екранните мастори на бойните изкуства като Брус Лий „балерини“.
Това са силни думи и наистина разпалиха битка в спортната общност на бойните изкуства, макар че целта на филма не е да пресъздаде бой между обучен състезател и обикновен побойник, а да ни накара да се смеем и да вникнем в противоречивата физическа и емоционална природа на героите.
Няма оцелели визуални доказателства за майсторството на Брус Лий, освен няколко клипа, заснети по време на мачове от Международното първенство по карате в Лонг Бийч през 1967 г.. На демонстрации преди турнира Лий показа такива невероятни физически подвизи като лицеви опори с два пръста и невероятни бързи къси удари. Това привлича вниманието на американското кино и му носи роля в „Зеленият стършел“.
В запазените кадри от двубоите през 1967 г. вече известният Брус Лий използва техниката Джийт Кун До, собствената му хибридна философия за бойните изкуства, подчертаваща ползата от бойните умения в реалния живот. Виждаме го да се бие с един от най-добрите си ученици Тед Уонг. Изглежда са носили предпазни средства, тъй като правилата в щата Калифорния не позволяват бой без такива. За да е разпознаваем, Брус Лий носи екип с бели ленти, макар че отлично се разбира кой е само по перфектната му скорост, увереност и контрол над играта.
От наша гледна точка днес, неговият стил на борба в тези кадри напомня на много от съвременните смесени бойни изкуства - спорт, който можеше и да не се появи, ако Брус Лий някога не беше популяризирал практическата комбинация от елементи, извлечени от всички бойни стилове.
Не знаем дали като личност е бил толкова арогантен, колкото го е представил Тарантино, Малко известни факти за него са, че е бил късоглед, обичал е да танцува и в Хонг Конг е печелил танцови състезания с невероятно изпълнение на ча-ча, тренирал е ежедневно, изпълнявайки по 5000 бойни модела на ден, мечтаел е да се бие с Мохмед Али, който е бил негов идол и е... първообраз на множество герои в компютърните игри, посветени на бойните изкуства.
Все пак, Брус Лий едва ли е предполагал, че бойните спортове ще изпробват това, в което той е бил блестящ, едва половин век по-късно. Насладете се на майсторството му!
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
