
Франция с решителни мерки срещу климатичните промени
- ЕС
- Текст:

Изглежда, Франция най-накрая прие сериозно борбата с климатичните промени и дълго обсъжданият и оспорван дори с масови демонстрации закон най-сетне е факт. В окончателно одобрения от парламента пакет с мерки, насочени към по-малкото замърсяване на въздуха, първата задача е намаляване на потреблението на изкопаеми горива.
И може би най-добрата страна на закона е, че наред с мерките към промишнеността, които предвиждат значителни проценти намаляване на употребата на изкопаеми горива, новите правила обхващат и ежедневието на френските граждани.
Така например държавата ще предложи вноска от € 1500 на всички, които решат да изоставят старата си кола и да я заменят с електрически велосипед. Тези, които решат да си купят товарен електрически велосипед, ще получат вноска от € 1000. Мярката се прилага „за насърчаване на използването на електрическия мотор като алтернатива на индивидуалните возила и за улесняване на прехода към устойчиви транспортни средства, особено в градските райони и покрайнините му“, обясниха министрите в общото си изявление.
Освен това правителството на президента Макрон ще забрани пътуването със самолет, ако по избраната дестинация може да се пътува с влак няколко пъти на ден и разстоянието се изминава за до два часа и половина.
:max_bytes(150000):strip_icc():format(webp)/DSC_0240-92f4cafe7b634f9f846b9fa747b0e7a7.jpg)
От 2028 г. френското законодателство забранява рекламата на изкопаеми горива и на най-замърсяващите превозни средства. От 2025 г. ще бъдат забранени полистиролните опаковки за храна за еднократна употреба. Големите вериги супермаркети ще бъдат задължени да отделят поне 20% от площта на магазините си за продажба на насипни продукти. Също от 2028 г. ще бъде забранено да се дават под наем, както и да се наемат сгради с лоша изолация, което би довело до високи разходи за енергия.
Пакетът мерки обхваща и храненето, с цел още от детска възраст да се изградят нови хранителни модели. В училищните столове се въвеждат множество и разнообразни вегетариански менюта. Освен това в училищните столове консумацията на месо ще бъде ограничена, като един ден от седмицата задължително ще се предлага само вегетарианско меню.
Има и нови изисквания за продуктите - започвайки от 2024 г., поне 60% от месото и рибата в менютата ще трябва да бъдат с „високо качество“, макар че не е уточнено какво предвижда това определение, а 20% от хранителните продукти трябва да са от биопроизводство.
Но според Грийнпийс: „Макрон не беше много амбициозен. Можеше да направи повече." Законът е критикуван от екологични организации и леви парламентаристи, които обвиниха президента Макрон в „липса на амбиции" и налагане на твърде късни срокове за въвеждане на правилата.
Според неправителствената организация Réseau Action Climat в този си вид законът „не ни позволява да постигнем целите си за намаляване на емисиите на парникови газове".
Все пак френският закон е факт – докато законодателството в други европейски страни година след година поставя темата в графа „други”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
