
Канадците не искат Илон Мъск за свой сънародник
- Актуално
- Текст:

Мъск е роден в Южна Африка, но има канадско гражданство чрез майка си, родена в Риджайна, столицата на канадската провинция Саскачеван, припомня Euronews. Петицията обаче призовава Мъск да бъде лишен от канадско гражданство заради опитите му „да атакува суверенитета на Канада”.
Според документа, независимостта на страната е застрашена от близкото сътрудничество на технологичния милиардер и президента на САЩ Доналд Тръмп. Мъск се превърна в може би най-влиятелния му съветник, след като щедро спонсорира предизборната кампания на американския президент. Изглежда че заради това един от аргументите, посочени в петицията, е че милиардерът ще използва „богатството и властта си, за да повлияе и на нашите избори”.
В петицията, постъпила в Канадския парламент, се казва още, че ставайки „член на чуждо правителство, което се опитва да заличи суверенитета на Канада“, Мъск е „участвал в дествия, които противоречат на националния интерес” на страната.
Въз основа на тези заключения, петицията призовава министър-председателя на Канада Джъстин Трюдо незабавно да отнеме канадския паспорт на Мъск и да отмени статута му на лице с двойно гражданство.
Такива петиции трябва да съберат поне 500 подписа, за да получат сертификат, с който да бъдат представени в Камарата на общините и съответно да очакват официален отговор от канадското правителство. Както се вижда, подписите под петицията срещу Мъск далеч надхвърлят необходимия брой.
Междувременно, канадските медии отбелязват, че Мъск „не е добре дошъл” на север от САЩ, за разлика от главоломно растящия брой американски граждани, живеещи в Канада, които се отказват от американското си гражданство и избират канадското.
През последните месеци милиардерът активно критикува Трюдо в платформата си X/Twitter, наричайки го „непоносим инструмент“ и открито подкрепя лидера на Канадската консервативна партия Пиер Поилиевре – точно както се опита да повлияе на изборите в Германия, подкрепяйки крайнодесните популисти от „Алтернатива за Германия”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
