
Застрахователният пазар тръгва нагоре: ръст на премийния приход от 6,1%
- Застраховане
- Текст:

Постепенното възстановяване на икономическата активност се отразява и на застрахователния пазар, който към месец март 2021 г. бележи ръст на премийния приход от 6,1% на годишна база след едногодишен период на задържане темпа на развитие в резултат на ковид кризата.
Съгласно данните на Комисията за финансов надзор (КФН) към месец март общият размер на премийния приход е 806,8 млн. лв. Изплатените обезщетения възлизат на 313,5 млн. лв., като се отчита увеличение от 2,4% на годишна база.
Пазарът на общо застраховане постига ръст на премийния приход от 4% на годишна база, най-високия за последните 12 месеца. Към м. март премийният приход е в размер на 657 млн. лв., а изплатените обезщетения са 256,3 млн. лв., като остават на практика без изменение на годишна база (-0,36%).
Данните не показват особена динамика по линия на най-масовите застраховки – „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и „Каско“. Премийният приход по застраховка ГО към м. март 2021 г. е в размер на 281,8 млн. лв., с минимално нарастване от 1,2% на годишна база. Отчита се ръст от 5,4% на изплатените обезщетения по тази застраховка към м. март 2021 г. Слабо се повишава премийният приход по „Каско“ – с 2,9% на годишна база до 167,5 млн. лв.
Позитивно развитие се наблюдава по линия на застраховка „Пожар и други опасности“, при която се отчита значителен ръст на премийния приход на годишна база – към м. януари 2021 г. е 37,6%, към м. февруари е 24%, а към м. март увеличението е 21%, като събраните премии достигат 24,7 млн. лв.
Същевременно по линия на „Кражба, грабеж, вандализъм“ се отчита спад на премийния приход на годишна база, като към м. март понижението е 6%.
Въпреки че туристическите и бизнес пътувания все още са в застой, премийният приход по застраховка „Помощ при пътуване“ се връща на нива отпреди пандемичната криза, показват данните на КФН. Към м. март 2021 г. той е 12,3 млн. лв. – същият размер като през 2019 г. За сравнение през м. март 2020 г. премийният приход по тази застраховка е бил 6,9 млн. лв. Причината вероятно се дължи на съживяването на стопанската активност и постепенното връщане към нормалния ритъм на живот.
С положителен знак е развитието в животозастраховането, където се наблюдава динамичен ръст в премийния приход след период на значителен спад в резултат на пандемичната ситуация. Към м. март 2021 г. премийният приход в животозастраховането достига 150 млн., като ръстът спрямо същия период на 2020 г. е 16%. Наред с това, обаче, се отчита и подобен ръст от 16,9% на изплатените обезщетения, които са в размер на 57,2 млн. лв.
Интересни са пазарните данни по линия на застраховка „Живот“, свързана с инвестиционен фонд. От края на 2020 г. и особено началото на тази година се оформя тенденция на значимо покачване на премийния приход по тази застраховка. Ръстът на годишна база към м. януари 2021 г. е 88%, към м. февруари е 44%, а към м. март 77% и достига 50,3 млн. лв. За сравнение ръстът на премийния приход на годишна база към м. декември 2020 г. е 18,7%, събраните премии са в размер на 108,4 млн. лв. Причините за повишения интерес към този продукт са комплексни, като вероятно сред тях е търсенето от страна на потребителите на по-изгодни алтернативи за управление на спестяванията, особено в ситуация на нулеви и дори отрицателни лихви по депозитите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
