
Венера Милоска: Как бе открита една от най-известните статуи в света
- Култура
- Текст:

Йоргос (или Теодорос) Кентротас намира мраморната статуя полузаровена, докато разчиства нивата си. Датата е 8 април 1820 г. По същото време наблизо френски офицери провеждат разкопки в опит да открият някакви древни артефакти. Когато кирката на местния селянин се удря в статуята, разкривайки парче от нея, французите, забелязали нещо необичайно, се приближават.
Кентротас се досеща, че откритието му е ценно, и прави опит да скрие находката си, опасявайки се, че офицерите ще му я отнемат или най-малкото ще го принудят да им я продаде за много по-малко пари, отколкото действително струва.
Но вече е късно, французите не се оставят да бъдат заблудени, наобикалят го и го подканват да продължи да копае. Скоро цялата скулптура се показва от пръстта.
Още същия ден всички фрагменти от статуята са преместени в кошарата на Кентротас, а французите бързат да се свържат с консулите и посланика си в Константинопол и Смирна. Оливие Вутие, френският морски офицер, който по това време ръководи издирването на антики на Милос, вече е наясно, че статуята е изключително ценна. Впрочем заедно с нея французите откриват и две посветителски плочи и постамента с надпис на името на скулптора. Но липсващите ръце на статуята така и не са намерени.
Без да се бавят, французите започват преговори за цената на статуята, като първоначално предлагат 400 пиастри. Преговорите обаче се усложняват, тъй като османците също се включват в тях. Междувременно жителите на Милос научават за откритието и реагират с оправдан гняв, опитвайки се да попречат ценният артефакт да бъде изнесен от острова. Стига се до спречкване, при което французите стрелят по разгневените селяни и убиват няколко от тях. Накрая успяват да натоварят статуята на борда на кораба си и отплават за Пирея, следвани от мнозина островитяни на техните малки лодки.

Когато френският кораб акостира на пристанището в Пирея, последвалите ги тук жители на Милос, както и много пирейци се събират в опит да попречат статуята да продължи към Франция.
Гръцки историци посочват, че поне хиляда гърци са протестирали на пристанището и закономерно се стига до сблъсък с екипажа на френския кораб и с османските войници, изпратени на помощ на французите.
В крайна сметка над 200 гърци са убити, а статуята на Венера Милоска отплава за Франция. На 1 март 1821 г. тя е поднесена в дар на крал Луи XVIII в двореца Тюйлери, след което по негова заповед е изложена в Лувъра. И до днес е там.
През 1960 г. комисия от турски археолози отправя петиция с искане за връщането на Венера Милоска на Турция. Искането се основава на доклад на турския юрист Ахмед Рехим, който обвинява французите в кражба на статуята, обявявайки, че тя принадлежи на Османската империя. Французите отказват да я върнат.
По материали на greekreporter.com
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
