
Световната икономика след пандемията все още е с неясни перспективи
- Важно от "Икономика"
- Автор:

Скокът в икономиките на Китай и САЩ стана причина ООН да преразгледа виждането си за развитието на световната икономика през 2021 г. и да коригира прогнозата си от м. януари за 4,7% глобален икономически растеж на 5,4%.
Същевременно ООН предупреждава, че развитието на пандемията от коронавирус и неравностойният достъп до ваксини в много страни заплашват равномерното мащабно възстановяване на световната икономика.
Организацията отрази този проблем в доклада си „Икономическа ситуация и перспективи към средата на 2021 г.”, като отбеляза, че ваксинирането се провежда успешно в повечето големи световни икономики и че там търговията със стоки и продукти вече достига предепидемичните си нива.
Оценката на ООН за икономическото възстановяване на Европа не е толкова светла заради втората и третата вълна на пандемията, но организацията изразява сериозна загриженост за страните от Южна Азия, Субсахарска Африка, Латинска Америка и Карибите, опасявайки се от крехък и несигурен икономически растеж в тях.
„Решаващото предизвикателство, пред което сме изправени сега, е, че инфекцията все още продължава да се разраства в много страни по света и новите ѝ варианти и мутации засегнаха тежко населението на Южна Азия и Латинска Америка”, казва Хамид Рашид, ръководител на отдела за Глобален икономически мониторинг към Департамента по икономически и социални въпроси на ООН.
Според него ваксинацията в момента е средство номер едно, за да се върне световната икономика към устойчивост и възстановяване, като отново подчертава, че неравенството във ваксинирането е сериозен проблем.
„В нормални времена икономически растеж от 5,4% би се сметнал за много висок, но тази година той едва ще компенсира миналогодишните загуби, още повече че прогнозираният растеж е много неравномерен и несигурен”, допълва Рашид.
Според доклада силната икономика на САЩ през тази година ще нарасне с 6,2% - темп, постигнат последно през 1966 г. Очакванията за Китай са икономически растеж с 8,2%. „Слаби точки” обаче остават Бразилия, Южна Африка и много от развиващите се страни, в които преди пандемията икономическият растеж беше по-висок от средния за света.
Един от ключовите двигатели на икономическото възстановяване са инвестициите, а в САЩ миналата година те са намалели едва с 1,7%, докато в други развити страни са паднали с 4% и дори повече.
ООН оценява противоепидемичното стимулиране на американската икономика с 16 трилиона долара като много необходима стъпка, за да се избегне пълното разпадане на световната икономика, но същевременно констатира, че това не е довело до мащабно увеличаване на инвестициите.
ООН предупреждава също, че огромните скокове в цените на фондовите пазари може да доведат до един вид финансова нестабилност, която да провали усилията за възстановяване и развитие.
Хамид Рашид оценява прогнозата на ООН за 5,4% икономически растеж през 2021 г. като далеч по-предпазлива от предвижданията на други международни организации, включително и МВФ, който миналия месец ревизира очакванията си, предричайки 6% икономически растеж. ООН обаче прогнозира по-висок икономически ръст за 2022 г. (4,7%), докато МВФ изрази по-умерена перспектива за растеж от 4,4%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
