
И Сингапур ще строи екоград
- Екология
- Текст:

Екоградът Тенга ще бъде новото 24-то селище, построено от правителството на Сингапур след Втората световна война, съобщава CNN. Той обаче е първият с централизирано охлаждане, автоматизирано събиране на боклук и градски център без автомобили. Природозащитниците се надяват проектът да предложи възможност за намаляване на въглеродните емисии в града-държава в Югоизточна Азия.
Над 80% от жителите на страната живеят в обществени жилища. В Тенга (малайската дума за „среден“) се предвижда да бъдат построени 42 000 жилища, като над 70% от тях ще бъдат предоставени за дългосрочен наем. Държавният ангажимент за устойчив градски дизайн може да има огромни последици, отбелязва CNN, още повече предвид факта, че Сингапур е тропическа страна, в която удобството и климатикът са начин на живот.
Проектантите работят с компютърно моделиране, за да използват максимално ефективно вятърните потоци и слънчевата енергия. Боклукът ще се съхранява централно, като монитори ще сигнализират кога трябва да събира. Всички жители ще имат достъп до приложение, което позволява да се следят потреблението на енергия и вода. Цифрови дисплеи във всеки блок ще информират обитателите за колективното им въздействие върху околната среда, предвиждат плановете.
Проектът е съвсем нов за градостроителите, застъпващи принципите на екологичния дизайн и "интелигентната" технология, според Chong Fook Loong, директор на групата за изследвания и планиране в Сингапурския съвет по жилищно строителство. "Когато планирахме пътната мрежа, предвидихме бъдеще, в което автономните и самоуправляващите се превозни средства ще бъдат реалност", казва той, обяснявайки, че пътищата, паркингите и комуналните услуги са изтласкани под центъра на града. Проектът предвижда трафикът да е изцяло под земята, а надземното ниво да е напълно свободно за пешеходци и колоездачи.
Площадката от 700 хектара, на която ще бъде построен Тенга, през последните години е била покрита с обширна вторична гора. Използвана е като фабрика за тухли, а по-късно - като полигон за военно обучение. Предвижда се през центъра на бъдещия екоград да бъде поддържан екологичен "коридор" с широчина 328 фута, който ще осигури безопасно преминаване към дивата природа и ще свърже водосборния басейн от едната страна с природния резерват от другата.
Bъпpeĸи, чe страната e cъc cpaвнитeлнo мaлĸo нaceлeниe (пoд 6 милиoнa дyши), cпopeд Haциoнaлния ceĸpeтapиaт зa измeнeниe нa ĸлимaтa, eмиcиитe нa глaвa oт нaceлeниeтo в Cингaпyp ca пo-виcoĸи oт тeзи в Oбeдинeнoтo ĸpaлcтвo, Kитaй и Maлaйзия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
