
Глобалната икономика започва годината по-слабо спрямо края на 2020 г.
- Свят
- Текст:

След спада на активността около празничния период в някои от най-големите развити икономики възстановяването продължава и през втората седмица на януари, съобщава Bloomberg Economics. Според анализа на данните за мобилността, потреблението на енергия и използването на обществен транспорт стойностите на потреблението остават значително по-ниски.
Забавянето е обичайно за празничния период в края на годината, но в някои страни като Германия и Италия строгите мерки, наложени малко преди Коледа, увеличиха слабостта.
Според докладът за глобалните икономически перспективи, публикуван през миналата седмица от Световната банка, световната икономика вероятно се е свила с 4,3% през 2020 г., спад, който може да се сравни само с Голямата депресия и двете световни войни. През 2021 г. се очаква необичайно бърз ръст на световната икономика, прогнозират от банката. Загубите за еврозоната, според експертите, ще бъдат около 2 трлн. долара.
Политическите лидери трябва да приемат, че се налагат повече разходи за възстановяване на блокираните им икономики, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на участието си в руския икономически форум на името на Егор Гайдар. „Много необичайно е за МВФ, но от март нататък ще изляза и ще заявя: „Моля, харчете! Харчете колкото можете и след това похарчете още малко“, казва Георгиева, цитирана от Ройтерс.
Според нея е нужно още международно сътрудничество - подобно на това за бързото създаване на ваксина срещу COVID-19 - и в сфери като цифровия растеж и зеления растеж.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
