
Разследване: ВВС разкри лицата зад огромна измама на малки инвеститори
- Актуално
- Текст:

Разследващата група BBC Eye описва схемата на измамата: първо се проучват и откриват „перфектните мишени” - най-често добре осигурени и по възможност самотни хора над средна възраст и по телефона им се прави „суперизгодно” инвестиционно предложение. Клиентите се атакуват, докато не приемат да инвестират, като посочат и данните от кредитните или дебитните си карти. Предложения се отправят и към хора, вече загубили от лоши инвестиции, като в случая офертата е да проследят със „специален” софтуер къде са отишли парите им и срещу скромния депозит от € 250, да им възстановят „цялата сума”.
Това е моделът, по които действа глобалната мрежа от фалшиви посреднически фирми, известна на полицията като Milton Group. Многобройните ѝ кухи компании привличат клиентите си първо в социалните мрежи, където се рекламират чрез легални бизнеси - спонсорирайки например първокласен европейски футболен клуб, а в замяна футболистите рекламират „спонсора” като успешен инвестиционен посредник, печелейки доверието на най-широк кръг потенциални инвеститори.
Рекламите на измамниците предлагат „до 90% възвращаемост” на инвестицията само за един ден. Линк до сайта на съответната компания показва модерен офис, кол-център и легална на вид дейност, като за по-голяма убедиделност има и съвети какви клопки да избягват потенциалните инвеститори.
През ноември екип на германската и грузинската полиция, в присъствието на журналистите от BBC Eye, обискират в грузинската столица Тбилиси голям кол-център на една от фалшивите фирми във веригата, откривайки в компютрите ѝ телефонните номера на десетки британски граждани, инвестирали току-що. Срещу имената им са открити и „полезни” подробности - „Има жилище“, „Има 50 000”, или „Има само 10 000, да се обработи бързо“.

Със съдействието на местните полиции са обискирани още 15 кол-центъра в Албания, България, Северна Македония и Украйна. В разследването са участвали и службите на Швеция, Испания, Финландия и Латвия, където също има засегнати.
Играта започва с няколко малки печалби, преминава през малка загуба за инвеститора и печалба за брокера, за да завърши с изчезването на връзката с него, заедно с всички инвестирани средства. В повечето случаи на жертвите се предоставя „личен софтуер”, чрез който измамниците контролират компютрите им и извършват за тяхна сметка сделки, прибирайки приходите.
Журналистите на ВВС ся влезли в „инвестиционната” схема като клиенти, така че финансистите на медията са проследили вложените средства, установявайки „мащабна организирана престъпност“. Екипът е успял и да идентифицира пет от лицата зад глобалната измама, включително трима с грузински фамилии.
Сред тях като главен кукловод изпъква бивш министър на отбраната на Грузия, освободен след две години от този пост и „преселил се” в Лондон тъкмо навреме, за да избягне присъда за присвояване на повече от € 5 милиона държавни средства. Обединеното кралство е отхвърлило искането на Грузия за екстрадирането му.
Журналистите открили, че бившият грузински министър е собственик на офис в Тбилиси, на офис-сграда с кол-център в Киев, плюс имение в Лондон на стойност £ 18 милиона. Връзка с него и „съратниците” му са единствено техните адвокати, които отричат всякаква свързаност на клиентите си с Milton group.
Само миналата година измамната верига е отмъкнала от британски граждани повече от £ 4 милиарда. Чрез частни издирвания или чрез правоохранителните органи, жертвите се опитват да си върнат парите, но без резултат. Сред тях има пенсионери, изгубили над £ 90 000. Една от измамените, ощетена „само” с £ 35 000, е направила единственото възможно – разказала е за измамата пред социалните мрежи и медиите, посочвайки компаниите, замесени в нейния случай. „Просто исках да предупредя всеки, който може да се поддаде на това“, казва тя.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Volkswagen може да се включи в производството на оръжие

Суровият петрол поскъпва

В Сърбия разпръснаха протестиращи с невидимо оръжие

Мъск съобщи за изпращането на хуманоида Optimus на Марс през 2026 година

Как нашият шумен свят съкръщава живота ни

Пробуждат ли се американците от сладкия сън за просперитет, обещан от Тръмп?

Японски учени разработиха изключително бързо разградима пластмаса

В Германия над 80 хиляди работници от промишлени предприятия излязоха на протест
