
Евродиректива ще улесни производството на ток за собствени нужди
- Енергетика
- Текст:

От началото на 2021 г. влиза в сила евродиректива, която трябва да улесни хората при производството на електричество за собствени нужди, съобщава БНР. Директивата предвижда освобождаване на самостоятелното произвеждане и потребление на електричество от наказателни такси и данъци. Промените биха намалили и бюрократичното бреме, което съпътства инсталирането на системи за производство на възобновяема енергия в българските домове в момента.
България не е ратифицирала документа, но има време до средата на годината да го направи, каза Балин Балинов от „Грийнпийс“- България, който е координатор на кампанията „Енергийни решения“. „Има достатъчно хора, които искат да произвеждат енергия за собствени нужди. Когато процедурите са сложни и попиташ някого, който го е направил и той ти каже: „Не се занимавай с това нещо, голяма разправия е“, това естествено въздейства и хората по-скоро остават в състоянието, в което са в момента - на пасивни потребители, на хора, които често не са доволни от сметките си, но няма какво да направят“, каза той.
Перспективата е залегнала в концепцията за енергийни граждани, която Европейският съюз подкрепя като възможност за постигане на енергийна независимост и въвеждане на ВЕИ. В обединяващото понятие "енергийни граждани" могат да се включат както физически лица, така и нестопански организации, публични организации и малки предприятия.
Според изследване на CE Delft, до 2050 г. половината от гражданите на ЕС могат да произвеждат своето електричество и да посрещнат 45% от търсенето на електроенергия.
Прогнозните данни за България са, че 1 от всеки 7 българи би могъл да произвежда електроенергията, която използва, и така да бъдат задоволени 26% от количеството, необходимо за страната. Спецификата на енергийния пазар дълго време предполагаше, че той се доминира от естествените монополи. Напредъкът в технологиите и либерализирането на енергийния пазар направиха възможно включването на множество по-малки участници в производството на електроенергия за собствени нужди, като количествата в повече ще могат и да се продават.
Все още обаче най-малките производители срещат огромни проблеми с нормативната база. Облекчаването на режима ще има екологичен, социален и икономически аспект. Той ще създаде възможност разходите за електроенергия да бъдат намалени значително, а вместо енергийни помощи под формата на дърва и въглища, домакинствата ще могат да кандидатстват за инсталиране на соларни или вятърни инсталации. Така инвестицията в мощност, която представлява дългосрочно решение, ще бъде еднократна и ще стимулира икономическата самостоятелност.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
