1917 блока са обновени по Националната програма за енергийна ефективност

1917 блока са обновени по Националната програма за енергийна ефективност Снимка: mrrb.bg/bg

В 16 области в страната дейностите са приключили

1917 блока са обновени в резултат на изпълнението на мерки по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). 105 остават за довършване.

Обобщените данни за напредъка по програмата показват, че по 19 сгради се изпълняват строително-монтажни работи, а по други 74 са започнали подготвителни дейности. За още 8 са обявени обществени поръчки за техническо и енергийно обследване.

Общият брой на сключените договори за финансиране на мерки за повишаване на енергийната ефективност с Българската банка за развитие е 2022.

От въведените в експлоатация 1917 многофамилни жилищни сгради най-много са в градовете Бургас (205), Благоевград (143), София (118) и Хасково (100).

За всички одобрени за участие в програмата сгради от 16 области в страната предвидените мерки са изпълнени. Това са Бургас (с 236 санирани блока), Благоевград (189), Стара Загора (111), Пазарджик (69), Кюстендил (65), Перник (62), София област (61), Кърджали (58), Смолян (55), Габрово (50), Шумен (45), Ямбол (39), Враца (36), Търговище (33), Разград (22), Монтана (18). Това са общо 1149 блока, в които семействата вече живеят в по-топли жилища и в по-комфортна среда.

В 12 области продължава работата по одобрените за участие в програмата сгради. Завършени са 768 жилищни блока. Предстои да бъдат санирани още 48 многофамилни здания в столицата, 14 – в Добрич, 10 – в Хасково, 5 – във Варна, по 4 в Ловеч, Плевен, Русе и Сливен, по 3 във Видин и Каварна, по 2 в Пловдив и Тутракан и по една във Велико Търново и Харманли.

През следващата година ще започне работа по новата Програма за подобряване на енергийната ефективност на сградния фонд по Плана за възстановяване и устойчивост на България, която ще обхване не само жилищни, но и публични и промишлени сгради. За тези мерки са предвидени 2,5 млрд. лв., като най-големият ресурс – 1,7 млрд. лв., ще бъде насочен към санирането на жилища. За първи път програмата ще включва не само панелни блокове, но и еднофамилни сгради.

След изпълнението на дейностите хиляди семейства ще живеят в по-топли и уютни домове през зимата, като ще плащат по-ниски сметки за отопление. Мерките ще имат и екологичен ефект заради по-малко произведена електроенергия и по-малко вредни емисии в околната среда. 

Изпълнението на програмата ще има и икономически ефект за всички участници в инвестиционния процес – обитатели, проектанти, строители и доставчици на машини, оборудване, строителни материали, консултанти.

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: