
Кое мляко е най-екологично?
- Екология
- Текст:

Със задълбочаването на глобалните екологични проблеми, те се превръщат във все по-съществен фактор за избора на потребителите. Млякото е особено противоречива стока, що се отнася до зелените сертификати. На пазара вече има много възможности - но коя е най-добрата?
Кравето мляко е най-лошият вариант от екологична гледна точка. Емисиите на метан от млекопроизводството показват, че кравето мляко произвежда три пъти по-интензивно парникови газове, отколкото която и да е растителна алтернатива. За производството на чаша краве мляко всеки ден в продължение на една година са нужни 650 кв. м земя - колкото два тенис корта, показва проучване на Оксфордския университет, публикувано през 2018 г. Това е около девет пъти повече, отколкото всяка от растителните алтернативи. Освен това отглеждането на животни изисква значително по-големи количества вода.
Бадемовото мляко също не е добър вариант. За производството само на една бадемова ядка са необходими 12 литра вода. Според същото проучване на Оксфорд за една чаша ядково мляко са необходими 130 литра вода. Това е повече, отколкото всяка друга млечна алтернатива. Вторият негативен довод са пчелите - всъщност бадемите са почти 100% зависими от пчелите. Ако има достатъчно пчели, 90 до 100% бадемови цветя на дърво могат да се развият в ядки. Това кара някои фермери да „внасят" пчели, за да опрашват растенията им. За съжаление, повечето от пчелите преселници (около 70% от тях) загиват и не оцеляват до следващия сезон.
Въпреки че оризовото мляко е широко използвано като евтина и достъпна млечна алтернатива, то предлага много малко като хранителна стойност или като полза за околната среда в сравнение с други възможности. Според проучването на Оксфорд оризът произвежда повече емисии парникови газове, отколкото всяко друго растително мляко. Това се дължи на големите количества тор, които замърсяват водите, и на множеството бактерии, които живеят в оризовите насаждения.
Кокосовите орехи изглеждат добра алтернатива предвид това, че за отглеждането им не е необходимо много място, а и не се нуждаят от много вода. Те обаче изискват тропически климат. Натискът за задоволяване на глобалното търсене води до експлоатация на работниците и унищожаване на тропическите гори. Особено силна е тази тенденция във Филипините, Индонезия и Индия.
Соевото мляко също има привлекателен профил по отношение на земя, вода и парникови газове. Основният му недостатък се крие във факта, че повечето соеви насаждения са разположени в САЩ и Бразилия, като последната страна е виновна за предприемането на проблемни практики на обезлесяване за отглеждане на реколтата. Всъщност огромни участъци от дъждовни гори в Амазония са изгорени, за да направят място именно за соевите ферми.
Овесеното мляко е отличен избор за околната среда, тъй като тенденциите за производство на емисии парникови газове са ниски и не консумира твърде много ресурси. Въпреки това овесът се отглежда основно за обслужване на домашни животни и в монокултурна среда, което означава, че оказва пагубно влияние върху биологичното разнообразие и изчерпва плодородието на почвата. При отглеждането на монокултури обаче често се използват пестициди и съществува риск част от тях да попаднат в млякото ви.
Според Bloomberg Business обаче, продажбите на дребно на овесено мляко в САЩ са скочили от 4,4 млн. долара през 2017 г. до 29 млн. долара през 2019 г., като са надминали бадемовото мляко като най-бързо растящата алтернатива на млечните продукти.
Лешниковото мляко е изгряваща звезда на небосклона на ядковите млека. То е откритие за потребители, които търсят вкус и хранителна стойност без вредно въздействие върху околната среда. Лешниковите дървета извличат въглерод от атмосферата и спомагат за намаляване на парниковите емисии, вместо да ги увеличават, а и се опрашват от вятъра, вместо от медоносни пчели, както бадемите.
Изглежда, всяка от алтернативите има свои предимства и недостатъци. Колкото и да се опитваме да намалим оставения от нас отпечатък, все пак няма да успеем да минем незабележимо през живота. Въпрос на избор остава колко точно да е дълбок отпечатъкът.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
