
Китай предостави на чуждестранни учени „лунен прах, по-рядък от злато”
- Актуално
- Текст:

Събрани с автоматизирана ръка, пробите, донесени от „Чанъе 5” са първият лунен материал, пристигнал на Земята близо 50 години след подобна съветска мисия през 1976 г., припомня ВВС. Следвайки дългогодишна традиция на глобално научно сътрудничество, Китай реши да сподели образци от лунната повърхност с водещи учени в областта на космическите изследвания.
Британският професор Махеш Ананд от университета в Милтън Кийнс е един от седемте учени от Русия, Япония, Пакистан и Европа, които ще разполагат за една година с по 60 милиграма от материала.
„Никой в света не е имал достъп до китайските проби, така че това е голяма чест и огромна привилегия“, казва проф. Ананд, който получи пробите на тържествена церемония в Пекин миналата седмица. Безценните прашинки вече са в лабораторията му в университета в Милтън Кийнс, където се пазят при най-висока степен на сигурност, за да се гарантира, че няма да имат досег с никакви земни елементи.
Ученият планира да обработи лунния прах с лазер, надявайки се да открие данни за произхода на Луната и ранният период от съществуването на Земята – включително дали Луната се е образувала от отломки при сблъсък на нашата планета с друга с големината на Марс преди 4.5 милиарда години.
Пред ВВС проф. Ананд споделя: „Китай е толкова напред по отношение на инвестициите си в космически програми”. Ученият смята, че една от причините да бъде избран да изследва лунния прах, е изключителното оборудване в неговата лаборатория в университета в Милтън Кийнс.
Екипът му има една година, за да завърши изследванията си. Но пред учените вече има ново предизвикателство – отново от Китай. През 2024 г. следващият кораб Chang'e-6 донесе първите проби от обратната страна на Луната - дълбоко мистериозно място, недостигано преди китайската мисия.
„Наистина се надявам, че това е началото на дългосрочно сътрудничество между Китай и международни учени. Много от нас изградихме кариерите си, работейки върху проби, донесени от мисиите „Аполо”, и мисля, че това е фантастична традиция, която трябва да се следва. Надявам се, че други страни ще последват примера”. казва проф. Ананд.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Захарно цвекло, спанак и не само: какъв ще е рационът ни в случай на глобална катастрофа

В Китай изкуствен интелект ще е преводач от езика на животните на човешки език

Убеди ли се Вашингтон, че трябва твърдо да стои зад Киев?

Китай предостави на чуждестранни учени „лунен прах, по-рядък от злато”

Жертва на убийство се яви като „свидетел“ в съда в САЩ

Градинарство и не само: какви дейности изгарят калории колкото 30-минутна разходка

Си Дзинпин е в Москва

Кога е завършила Втората световна война? Не питайте Тръмп
