
Превърнаха бивше британско бомбоубежище в екоферма
- Свят
- Текст:

Компанията Zero Carbon Farms отглежда зеленчуци и подправки в Клапъм, Южен Лондон, в гъсто населен район, в който няма място за традиционно земеделие. Но на 30 метра под земята се намира бомбоубежище от времето на Втората световна война, където компанията е разположила оранжерията си.
Вертикалното земеделие - така се нарича производството на селскостопански култури на различни етажи, често в контролирана среда, е бързо развиващ се отрасъл, в чиито проекти се вливат милиарди долари по целия свят.

Отглеждането на растения при изкуствено осветление обаче е по-енергоемко от традиционното земеделие и високите производствени разходи се превърнаха в проблем за вертикалните ферми по целия свят. "Това, което прави тази индустрия толкова интересна и предизвикателна, е, че никой досега не е успял да реши този проблем", казва директорът по развитие на бизнеса на Zero Carbon Farm Оливия О'Брайън.
Подземното разположение на фермата осигурява вградена изолация срещу студа. Компанията разполага с така нареченото "виртуално частно окабеляване", което осигурява постъпването на енергия от възобновяеми източници.

В това бомбоубежище се използва 70-90% по-малко вода и 95% по-малко торове, отколкото в конвенционалното земеделие. Отглеждането на зеленчуци се извършва целогодишно и с по-бързи темпове.
Компанията Zero Carbon Farms смята, че има предимство пред десетки други проекти за вертикални ферми, които се появяват във Великобритания, благодарение на устойчивото си развитие и дългогодишния опит.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
