Британски учени създадоха най-голямата колекция изображения на човешкото тяло

Британски учени създадоха най-голямата колекция изображения на човешкото тяло Снимка: nationalhealthexecutive.com

За целта са сканирани телата и органите над 100 000 доброволци

Амбициозното проучване е продължило 11 години, за да разполага днес с над един милиард изображения с внушителния обем от около 30 000 терабайта. Учените, участвали в гигантския проект са работили в четири медицински центъра във Великобритания, по 13 часа на ден, седем дни в седмицата.

Всеки от доброволците е бил подлаган на петчасов преглед, като са му правени пет различни вида ядреномагнитен резонанс, рентгенови снимки и ултразвукови изследвания. Събраните данни се класифицират анонимно, а и самите участници нямат обратна връзка с научния екип, с изключение на случаи, когато е регистриран потенциален здравен проблем. 

Богатият набор изображения е част от програмата UK Biobank, стартирала през 2003 г., с цел да събере една от най-големите колекции от биологични проби и здравни данни в света. На доброволен принцип са участвали около половин милион души на средна възраст, които са отговорили на въпроси за здравето и начина си на живот и са им взети биологични проби в т.ч. кръв, урина, слюнка и ДНК.

Тези образци се замразяват в течен азот и се съхраняват при температура -80°C в огромни хладилници в Стокпорт, Голям Манчестър. През 2014 г. започва и проектът за създаването на колекцията изображения, отново с доброволното участие на 100 000 души от тези, които са се изследвали през първия етап на програмата UK Biobank. 

Те ще бъдат канени периодично през няколко години да повторят сканиранията, за да се проследят възрастовите промени в телата им. Комбинирайки данните, учените ще могат да установят дали ранни промени в мозъка или в друг телесен орган са сигнали за заболявания в по-късен етап от живота. Целта е болести от най-широк спектър да се идентифицират и лекуват във възможно най-ранния им етап.

Проект UK Biobank е дело на  Съвета за медицински изследвания (MRC) и благотворителната организация Wellcome Trust, с участието на Министерството на здравеопазването и шотландското правителство.

Огромният масив здравни данни вече са достъпни за медицински изследователи, университети и лечебни заведения в целия свят. За да ги ползват, кандидатите трябва да поискат достъп и в зависимост от желания обем данни, да платят между £ 3000 и £ 9000 за текущите разходи по предоставянето на информацията

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: