
Прост ежедневен ритуал може да подобри здравето ни
- Здравни
- Текст:

Пред The Epoch Times неврологът Андрю Хуберман определи сутрешната слънчева светлина като един от шестте основни стълба на здравето, наред с ежедневната физическа активност, качественото хранене, управлението на стреса, възстановителния сън и здравите отношения.
„Да видите слънчева светлина сутрин е първото абсолютно жизненоважно нещо за психическото и физическото здраве“, твърди Хуберман, посочвайки, че сутрешната слънчева светлина задейства своевременно освобождаването на кортизол, привеждайки тялото в съответствие с естествения му ритъм. Според него тази практика вероятно е най-ключовата ежедневна активност за метаболитното и психичното здраве, както и за хормоналната функция.
Въпреки множеството все по-съвършени източници на изкуствена светлина, Слънцето остава нашият първичен, мощен и свободно достъпен източник на светлинна терапия. Според учените, слънчевият светлинен спектър е от решаващо значение за нашето благосъстояние, комбинирайки уникални по дължини светлинни вълни, като всяка от тях ни влияе по различен начин.
В по-меката слънчева светлина при изгрев доминират червени и инфрачервени лъчи, известни с успокояващия си ефект и потенциала си да намаляват възпалителните процеси и да укрепят биологичния ни часовник. Естествената синя сутрешна светлина повишава нивата на кортизол и стабилизира естествения ни, т. нар. „циркаден ритъм”.
Невидимата инфрачервена светлина в сутрешния слънчев спектър прониква дълбоко в очите и тъканите, подпомагайки възстановяването и регенерацията на клетките, синхронизира нашите вътрешни биологични часовници с естествения ритъм на деня и фазите му „светло – тъмно” с нашите фази „сън и будност”.
Почти целият живот на Земята е дълбоко свързан с цикъла на Слънцето. Проучване на университета в Кеймбридж разкрива ранен сутрешен изблик на генна активност в растителния свят, свързван с изгрева. Заключението на учените е, че процесът влияе на цъфтежа и растежа на растенията.

При хората първата светлина на деня значително повишава настроението, подобрява психичното ни здраве и ефективността на мисленето ни. Повишаването на нивата на серотонин засилва бдителността ни, „намества” и стабилизира циркадните ни ритми. Като цяло, първата дневна светлина действа като антидепресант и често води до намаляване на чувството за болка.
Изследване на студенти от Мичиганския университет установи, че само час и половина ярка дневна светлина в началото на деня не само подобрява качеството на съня, но и значително намалява сутрешната сънливост. Всичко това превръща сутрешната светлина в естествен лек, само с положителни ефекти.
Ето някои практически съвети как да извлечем максимална полза от сутрешната слънчева светлина: изложете се на слънчева светлина в рамките на първите 30 до 60 минути след събуждане. Важно е да го направите на открито, тъй като прозорците блокират някои дължини на слънчевите светлинни вълни. В слънчеви дни стойте на Слънце поне 5 минути, преди да използвате изкуствена светлина, увеличете ги на 10 минути в мъгливи дни и на 30 минути, ако е облачно.
Не е необходимо да гледате директно в Слънцето, просто обърнете поглед в тази посока, без да се взирате в звездата на нашата галактика. Можете да използвате обикновени контактни лещи или очила, но не и слънчеви очила. Опитайте се да работите на естествена светлина поне 80% от работния ден.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
