
Румъния избра отново евроатлантическия път
- ЕС
- Текст:

Този резултат е реванш за социалдемократите, след като лидерът им Марчел Чолаку остана трети на президентските избори миналия уикенд. Дясноцентристката Национално-либерална партия (PNL) е с около 14.5%, докато реформаторите от Съюз за спасение на Румъния (USR) имат 11.9%.
Още три партии преминават необходимия праг от 5%, за да влязат в парламента: крайнодясната S.O.S Румъния, Демократичният алианс на унгарците в Румъния и малко известната дясна Партия на младите хора, които печелят съответно 7,5%, 6,5% и 6,2%.
При това съотношение, евроатлантическите сили имат мнозинство в бъдещия парламент, но очевидно вървят към коалиционно правителство, както беше досега. Умерените и крайно антиевропейските сили оформят силна опозиция, макар че след победата на крайния националист Калин Джорджеску на първия тур на президентските избори миналия уикенд, разчитаха на по-силно представителство. На балотажа на 8 декември той ще се изправи срещу кандидката на USR Елена Ласкони.
Анализатори смятат, че именно изненадващо високият резултат на Джорджеску е единият от факторите, който не само провокира 42% избирателна активност (повече отколкото на изборите през 2020 г.), но и стресна румънците, насърчавайки ги да препотвърдят евроатлантическия си път.
Допълнителен сигнал за този изборен резултат е и пресният пример на Грузия, чието ново националистичеко правителство миналата седмица замрази преговорите за присъединяване на страната към ЕС и я хвърли в яростни протести, които трети пореден ден не спират, съпътствани от сблъсъци с полицията, арести и ранени от двете страи.
Мотивирани от тези обстоятелства, румънците потвърдиха проевропейската си ориентация, въпреки че отразиха и общоевропейската тенденция със засилените позиции на националистическите и крайно десни политически формирования.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
