
Защо Бил Гейтс купува толкова много земеделска земя
- Bright Life
- Текст:

Това подхрани поредните конспиративни теории, които изглежда вече съпровождат името му, с каквото и да се захване - милиардерът не може да направи нищо, без да си навлече конспиративния гняв на онлайн потребителите пише popularmechanics.com. С особено колоритни предположения е окичен „странният” интерес на Бил Гейтс към селското стопанство, като слуховете вече му приписват собственост на над 80% от земеделската земя в САЩ.
Е, не е вярно. В телевизионно интервю миналата седмица Гейтс обясни, че е собственик на „едва” 1.1 милиона декара, разпръснати в 18 щата, което е около 1/4000 от селскостопанските площи в Съединените щати. Освен това, по думите му, той е само един от множеството супербогати, увлечени от тази практика. С това „оправдание” обаче, Бил Гейтс раздуха с нова сила конспиративната теория – защо го правят? Защо свръхбогатите купуват земеделска земя?
Любителите на конспирацията не се задоволяват със старата бизнес-максима „Купувайте земя – не се произвежда нова”, но тя не е лош ориентир за тези, които търсят къде да инвестират парите си. Според Mother Jones, от 1940 г. до 2015 г. средната цена на земеделската земя се е увеличила шест пъти и тенденцията вероятно ще продължи, тъй като обработваемата земя в САЩ продължава да намалява поради натиска, свързан с климатичните промени.
Супербогатите се насочват към инвестиции в селското стопанство поне от началото на новия век. Финансовата криза през първото му десетилетие предизвика истински бум на вложенията в земеделска земя, тъй като областите за инвестиции тогава станаха оскъдни а и несигурни. Завладявайки постепенно това привидно огромно, но всъщност ограничено инвестиционно поле, милиардерите вече са преобладаващо мнозинство сред собствениците на земеделска земя – и съответно, диктуват цените ѝ.
Макар и малко по-късно – през 2013 г., Бил Гейтс също започва да инвестира своите милиарди (чрез компанията Cascade Investment) в селското стопанство поради стабилното нарастване на стойността му и ниската волатилност. Въпреки подозренията на мнозина, компютърният гений не прави нещо „нечувано” в притежаваните от него земи. Той не променя практиките, упражнявани в тях, а по-скоро действа като наемодател, оставяйки наемателите си - фермери да обработват земята както намерят за добре – дори да е в ущърб на околната среда.
Същевременно, милиардерът е широко известен застъпник на „зелените практики”, борбата с климатичните промени и спасяването на планетата, но поне засега не ги съчетава с позицията си на едър земевладелец. Все пак при добро желание, в действията му може да се намери връзка между земеделието и екологията – от една страна Гейтс подкрепя залесяването, от друга е заинтересуван и от отглеждането на огромни количества царевица (върху огромни площи), предназначена за производството на биогорива.
Всъщност, обективно погледнато, разширяващата се земеделска собственост на Бил Гейтс и събратята му по портфейл има просто обяснение – богатите правят това, което е типично за класата им: подбират перспективни и устойчиви области за инвестиране в условията на съвременния капитализъм - колкото и това да не задоволява конспиративните подозрения.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
