
Рекорден брой кубинци се опитват да доплуват до Флорида
- Свят
- Текст:

Това е най-натоваренят период с опити за нелегално влизане в САЩ от пет години насам. Миналата седмица последно са били репатрирани 15 мигранти, доплували до Флорида на полуразбита селска лодка с надпис „SOS Cuba“. С това броят на задържаните и репатрирани кубинци от ноември 2021 насам стана почти 600, в сравнение с 838 за периода октомври 2020 – октомври 2021, пише The Telegraph.
Смята се, че скорошното потушаване на редките обществени протести в Куба е дало нов тласък на кубинците, които замислят емиграция в САЩ. Отделно от това, инфлацията надхвърля 700%, а за последните три години икономиката се е свила с 13%.
„Условията са по-лоши от всякога, почти няма надежда”, казва Себастиан Аркос, един от директорите на Кубинския научен институт в Международния университет в Маями, Флорида.
Куба изглежда не е приоритет за Джо Байдън, казват анализатори, въпреки значителните му усилия за прекратяване на 50-годишната търговска блокада на САЩ спрямо „Острова на свободата”. Но сега отношенията между Вашингтон и Хавана изглежда охладняват. Държавният департамент на САЩ тази седмица наложи визови ограничения на осем служители на кубинското правителство заради ролята им в задържането и затварянето на протестиращи от демонстрациите на 11 юли.
В изявление държавният секретар на САЩ Антони Блинкен осъди „опитите на кубинското правителство да откаже на кубинците свободата и правата им чрез продължаващи тактики за сплашване, несправедливо лишаване от свобода и тежки присъди“.
Тази обстановка, в съчетание с изключително тежките икономически условия води много кубинци към емиграция - обикновено с импровизирани плавателни съдове, рискувайки живота си. През февруари 2021 г. в окръг Мартин във Флорида бяха спасени осем дехидратирани мигранти, включително две бременни жени, плували 16 дни на сал от полистирол и метални пръти.
„Всеки ден поддържаме активни въздушни и морски дейности през проливите около Флорида, за да помогнем за спасяването на животи”, казва в изявление командирът на бреговата охрана на Кий Уест, Флорида.
„Отвъд тези цифри, нещата наистина са зле", казва Себастиан Аркос. Според него няма шанс за промени, а властите в Куба изглежда се смятат за вечни. Анализаторът не вижда изход от настоящите обстоятелства и смята, че „Вълната от репресии след събитията от 11 юли, остави всички с усещането, че правителството не желае да мръдне и нещата ще се влошат“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
