
Водна криза, суша и природни бедствия очакват света
- Свят
- Текст:

Това се казва в доклад на Световната метеорологична организация при ООН, съобщава Associated Press. В документа се посочва, че от 2000 г. насам стихийните бедствия, свързани с наводнения, са се увеличили глобално със 134%, в сравнение с предишните две десетилетие. По-голямата част от смъртните случаи и икономическите загуби, причинени от наводнения, се падат на Азия.
За същия период е нараснала и честотата на стихийни бедствия, свързани със сушата, отбелязвайки 29% скок. Най-много смъртни случаи заради суша са регистрирани в африканските страни Най-големи икономически загуби от засушаването са претърпели Северна Америка, Азия и Карибския басеин.
Редовен недостиг на вода изпитват 25% от всички градове. За последните две десетилетия общите запаси на планетата от повърхностни и подпочвени води, плюс сняг и лед, намаляват с 1 см. годишно.
В ООН смятат, че ръстът на населението ще доведе до още по-голямо натоварване на водоснабдяването, особено в африканските страни на юг от Сахара. Учените смятат, че към 2050 г. над 5 милиарда души ще живеят при ограничен достъп до вода.
Докладът препоръчва редица мерки, сред които по-съвършени предупредителни системи в зоните, изложени на наводнение или суша. Препоръчва се също подобряване на финансирането и координацията между страните в управлението на водните ресурси.
Заключението на доклада е, че почти 60% от проучените 101 държави имат нужда от по-добри системи за прогнозиране, които могат да помогнат за предотвратяване на разрушенията, причинени от лошо време.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
