
В Япония се продават домати с редактиран геном за лечение на хипертония
- Наука
- Текст:

Доматите, които се появиха на рафтовете в Япония, съдържат пет пъти повече * гама-аминомаслена киселина от обикновените домати: те са полезани за хора с хипертония.
Повечето държави все още не разрешават продажбата и отглеждането на модифицирани домати, тъй като процесът на одобрение на такъв продукт е много дълъг.
Но в Япония тази процедура е много по-лесна и бърза, така че в края на 2020 г. Sanatech Seeds поиска от регулаторите разрешение за производство и продажба на домати, с редактиран геном и получи одобрение.
Когато редактирали доматите, учените взели за основа популярния в страната тип Sicilian Rouge и използвали технологията CRISPR / Cas: сега в новата редактирана форма има повишено съдържание на гама-аминомаслена киселина - това съединение понижава кръвното налягане и забавя сърдечната честота .
Отбелязва се, че продуктите с редактиран геном и генетично модифицирани продукти не са едно и също нещо. Във втория случай учените изкуствено въвеждат цели гени или групи от гени.
Днес е почти невъзможно да се започне масово производство на такива продукти, тъй като в повечето страни има строго отношение към тях на законодателно ниво.
* Гама-аминомаслена киселина, или γ-аминомаслена киселина, или GABA, е главният инхибиторен невротрансмитер в централно нервната система на бозайниците в развитието. Основната му роля е намаляване на невронната възбудимост в цялата нервна система. GABA се продава като хранителна добавка в много страни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
