
Ползите от гнева за оцеляването на човека
- Bright Life
- Текст:

Експерти поясниха пред изданието Dagens Nyheter защо гневът е "добър" и "лош" и какви са предимствата на първия вид.
Чувствата играят важна роля в оцеляването. Ако това не беше така, отбелязва ученият психолог Йохан Бюреберг, те отдавна щяха да са изчезнали. Гневът е едно от тези чувства. В материала се посочва, че това чувство изобщо не е негативно и е необходимо да се разбира разликата между нашето отношение към гнева и към това, което го е причинило.
Служителката от Каролинския институт Хана Салин подчертава, че гневът може да се изрази по различни начини и заплахите, насилието, повишаването на тона - това не са способи, които работят в дългосрочен план. Това означава, че за известно време на човек наистина ще му стане по-леко, ще се отърве от вътрешното напрежение, но такова поведение ще влоши отношенията между него и околните. В същото време самият човек може и да не забележи, че всъщност е ядосан поради това, че нещо го тревожи, натъжава или плаши. Пример за такъв човек, който осъзнава само гнева и не разбира какво стои зад него, е главният герой на филма "Човекът на име Уве".

Според Йохан Бюреберг гневът представлява сам по себе си сила. И тя може да бъде полезна, ако знаете как да я прилагате.
Гневът се проявява в човек под формата на реакция на тялото, умствена и поведенческа. Бюреберг изобразява връзката им под формата на триъгълник. Например, ядосаният човек може да има ускорен пулс, мускулно напрежение. И трите вида реакции могат да бъдат променяни чрез когнитивно-поведенческа терапия или чрез самостоятелна работа върху себе си.
Специалистът добавя, че на децата, например, трябва да се обясни и покаже, че емоциите и чувствата не са опасни и че всички те имат място в живота ни.
Ако говорим за "добър" гняв, то той помага на човек да преодолява препятствията и да "се справия със съпротивлението", отбелязва Йохан Бюреберг.
В момента в Стокхолмския университет се провеждат експерименти с мишки. Целта на такива изследвания е да се разбере принципа на работа на мозъчните клетки при гняв или агресия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
