
Пластмасата в световния океан – още един нелеп опит да излъжем природата
- Екология
- Текст:

Има обаче един конкретен океански вид, който не е толкова негативно настроен към нарастващия проблем със замърсяването на моретата с пластмаса, нещо повече, този вид се опитва да я интегрира, пише Euronews.
Изследователски екип от University of Hull е установил, че пластмасовите отпадъци привличат раците отшелници, заради една добавка в пластмасите, наречена олеамид. Веществото действа като сексуален феромон и стимулант за определени морски видове, включително скаридите, но най-податливи на този своеобразен допинг са раците отшелници. Изложени на химикала, те проявяват силни признаци на възбуда, честотата на дишането им се ускорява, което е признак както за вълнение, така и за привличане.
Според учените, олеамидът действа и по още един коварен начин – химикалът поразително прилича на олеиновата киселина, която се отделя при разлагането на мъртви членестоноги. А раците-отшелници са „чистачите” на океанската екосистема и ако идентифицират олеамида погрешно, ще го приемат за източник на храна, което ще ги вкара в капана на привличането към пластмасата.
Обект на проучването е и комбинираното въздействие на замърсяването с пластмаса и климатичните промени. Екипът е изследвал най-разпространения вид миди по крайбрежието на Йоркшир – синята (черна) морска мида и е установил изненадващ ефект: двата фактора влияят по различен начин на женските и мъжките екземпляри от вида.
Оказва се, че мъжките миди са засегнати най-вече от повишаването на температурата и киселинността на океанските води, докато женските са по-чувствителни към токсичните добавки в състава на пластмасата. Така че по отношение на репродуктивните способности на морските безгръбначни двата фактора действат комплексно и в крайна сметка водят до намаляването им.
В тази посока предстоят изследвания на евентуални изменения на молекулярно ниво под влиянието на вещества, добавяни като пластификатори в пластмасите (т.нар. DEHP).
Международният съюз за защита на природата (IUCN) изчислява, че всяка година в нашите океани се изхвърлят най-малко 7,2 милиона тона пластмаса, така че, проблемът може само да се задълбочи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
