
Как САЩ виждат инвестиционния климат в България
- Финанси - икономика
- Текст:

Ето някои от заключенията на документа.
България впечатлява чуждестранните инвеститори най-вече с ниски инвестиционни разходи, ниски корпоративни данъци и данъци върху доходите. Привлекателни са и държавните стимули за нови инвестиционни начинания. Страната предлага също така най-евтината в ЕС работна ръка.
Едновременно с това обаче производителността на труда в България е най-ниската в ЕС, плюс риска това да се изостри предвид бързо намаляващото население. Като проблем в тази посока се отчита и ромската общност (около 10% от населението), чиито представители са предимно неквалифицирани работници, заети до голяма степен в сивата икономика. Според доклада ромите в България са дискриминирани и изолирани от социалния живот и на трудовия пазар.
Очаква се страната да приеме еврото в началото на 2024 г. Смята се, че това ще премахне валутния риск и ще намали разходите за транзакции.
Пандемията с COVID-19 се е отразила на българската икономика не толкова силно в сравнение с много други европейски страни, като България е с най-нисък дефицит при разходите в ЕС (3%), спад в икономиката от 4,2% и очакван ръст през 2021 г. в рамките на 2,5% до 4,1%. За периода 2021 – 2026 страната ще получи € 6,2 млрд. за възстановяване, а основните му посоки са икономическо развитие в редица области, вкл. зелена енергия, дигитализация, увеличаване на износа, подпомагане на частния сектор и повишаване на жизнения стандарт.
Собствеността, бизнес структурите и инвестициите на чуждестранните граждани се регулират съгласно законодателството за местните бизнес структури и не се контролират или ограничават по някакъв друг начин. Силен ръст бележат аутсорсингът и разработването на софтуер.
Агенцията за инвестиции в България (IBA) е държавният орган, чиято задача е да привлича инвестиции и да предоставя информация и административни услуги за оценка на риска, стимулите и възможните пречки пред потенциални чуждестранни инвеститори.
Проблемите, които тревожат и ограничават инвестиционния интерес от чужбина, са върховенството на закона, корупцията, бюрокрацията и известна непредсказуемост в инвестиционната среда заради чести регулаторни и законодателни промени, опити за нарушаване на договорни отношения и неефективна съдебна система. Като цяло регулаторната среда в България се характеризира със сложност, липса на прозрачност и произволно или слабо прилагане, което създава условия за корупция. И докато дигитализацията я ограничи значително на ниско ниво, корупцията остава сериозен проблем по високите етажи, особено при обществени поръчки и използването на средства от ЕС. Всичко това предизвиква безпокойство у потенциалните инвеститори.
Българското законодателство до голяма степен е синхронизирано с директивите на ЕС. На практика обаче инвеститорите редовно се оплакват от регулаторни пречки и непоследователна съдебна практика. Като цяло държавното управление на инвестиционни спорове е бавно, междуведомствената координация е лоша и често се изисква намеса на най-високо политическо ниво.
Докладът е изготвен на базата на собствени проучвания и данни от националната и европейска статистика. По отношение на проблемите с корупцията като източници са ползвани Комисията за борба с корупцията, Антикорупционният фонд и Transparency International Bulgaria. Преценките отразяват и някои актуални глобални политически настроения, приложени към българските условия може би донякъде механично.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
