
Текстилът и модата с поглед към историята
- Мода
- Текст:

Скъпоценната тъкан от фин памук в края на XVIII покорява света на модата и печели възхищението на цяла Европа не само с красотата си, но и с почти откровения силует, който придава на дамите, тъй като облеклата от муселин не оставяли много тайни за окото. Муселинът става мода, пред която романтиците се прекланят, а критиците ѝ превръщат в скандал.
Марко Поло първи описва муселина през 1298 г. и смята, че материята е от иракския Мосул. През XVII и XVIII век Бенгалия (днес Бангладеш) и столицата Дака са център на световната търговия с муселин, който вече често се нарича „дака-муселин”. През XVIII век прекрасният плат завладява Франция и в крайна сметка се разпространява в целия западен свят, пише ancient-origins.net.
Производството на муселин е тайнствен, сложен процес от цели 16 етапа. Тъче се само от един рядък сорт памук от бреговете на свещената река Мегна и се смята за едно от най-големите съкровища на времето си. Дипломатически дарове без муселин били немислими. Гръцки и арабски търговци го разменят за рога на носорог, черупки от костенурка и слонова кост по пристанищата на Червено море, Индийския океан и Персийския залив. Древните римляни плащат за муселин със злато и пренасят това свое съкровище в Европа.
Поети наричат ефирната тъкан „плат от въздух”, а познавачите казват, че дреха от най-добрия муселин трябва да може да се изтегли през пръстен. Друг стандарт е платно с дължина 18 метра да се побере в табакера. Ето колко фина е била тази тъкан, която в най-силните си години се превръща в символ на висш дизайн, тъкаческо майсторство и изящно съблазнителна мода.
Предпочитана материя за традиционни облекла в Индия - сарита за жените и един вид туники за мъже - в Британската империя муселинът нахлува така, че предизвиква смяна на дрескода на аристокрацията. Предишните дневни облекла с вид на брони са изхвърлени и на мода идват ефирните рокли и блузи. Будоарът без халат от муселин вече е досадна отживелица. Много карикатури от онова време иронизират символичното облекло на дамите, което скандализира обществото, но дори и така муселинът остава моден хит и един от най-скъпите платове, развихрил на Острова фантазии за екзотичните тропици.
Сред най-големите му фенове са съпругата на Наполеон Бонапарт, Жозефина, френската кралица Мария Антоанета и Джейн Остин (1775 – 1817), знаменитата английска писателка, чиито любовни саги „Гордост и предразсъдъци”, „Разум и чувства” и „Доводите на разума” се филмират и до днес. Но в същия период в Европа нахлува векът на просвещението и епохата на разум и рационализъм бързо изпраща чувствено-романтичния муселин в забрава.

В началото на ХХ век муселинът изчезва и от Европа, и от света. Британската колониална политика последователно унищожава текстилната култура в колониите си, а войните, бедността и природните бедствия я довършват. Майсторите тъкачи на муселин започват да използват нискокачествен памук, други са принудени да станат земеделци и така високата муселин-култура почти изчезва. Образци от най-силната ѝ епоха са сред ценните експонати на световни музеи и частни колекции.
Текстилците от ХХ век не познават техниките за тъкане на муселин. Отдавна е изчезнал и сортът памук от оригиналното му производство. Едва в наши дни модата започва да преоткрива фината материя и начело отново е Бангладеш. Екипи от ботаници, текстилни инженери, дизайнери, историци и занаятчии се заемат с мащабни проучвания, за да върнат към живот въздушната тъкан и това става политика на бързоразвиващата се страна. Правителството има амбицията да си върне пазарите на изящния текстил и вече е одобрило някои подходящи сортове памук и техники на тъкане. Сега задачата е да се организира промишлено производство на скъпоценната материя, за да заеме мястото си в многоликата съвременна мода, която не страда от скрупулите на миналото.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
