
Нови предизвикателства пред световната икономика
- Свят
- Текст:

Дългосрочният и двойно по-голям риск пред световната икономика обаче са климатичните промени, посочва изследване на Oxfam и Swiss Re Institute. Прогнозите му са, че ако температурите се повишат с 2,6 градуса, през следващите 30 години страните от G7 ще губят по 8,5% от БВП годишно.
Акцентът в изследването е идеята „мерки, преди да е станало късно”, с други думи - решителни стъпки за намаляване на замърсяващите производства в силните икономики и помощ за развиващите се страни да направят същото, тъй като има голям риск след удара, нанесен от COVID-19, най-крехките икономики да се насочат към стабилизиране с използването на изкопаеми горива. Такива страни трябва да бъдат подпомогнати не само с ваксини, а и като се насърчи възобновяването на икономиките им по начин, който ще ограничи евтините, но замърсяващи производства, се казва в изследването.
На предстоящата среща на страните от G7, която ще започне в края на тази седмица в Корноул, Великобритания като домакин се готви да предложи по-строга политика по отношение на производството и потреблението на енергия. Целта е да се ограничи влиянието на енергодобива от изкопаеми горива върху глобалното затопляне, като мерките към опустошителните за природата производства (напр. въгледобива) се решават с участието и подкрепата на силните икономики. Заедно с това ще се търсят ефективни пътища за стимулиране на по-екологично енергийно потребление.
Друг проблем, който спешно трябва да се реши, са новите предизвикателства в замърсяването на планетата, след като пандемията предизвика увеличаване на употребата на пластмаса, а рециклирането на предпазни маски, спринцовки и други защитни средства се превръща в глобален проблем.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
