
Ще станат ли киселото мляко и бялото сирене защитени продукти в ЕС?
- Актуално
- Текст:

България изпрати заявления за вписване на „Българско кисело мляко“ и „Българско бяло саламурено сирене“ като Защитени наименования за произход (ЗНП) в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания на земеделски продукти и храни. Това съобщава БНР. Заявленията са подадени от сдружение „Български традиционни млечни продукти“.
По време на националната процедура по обработка на заявленията, комисия към Министерство на земеделието, храните и горите прегледа всички приложени документи към подадените заявления-спецификации. Проведени бяха редица работни срещи с представители на сдружението, с цел отразяване на бележките и коментарите на МЗХГ и прецизиране на текстовете.
Предстои Европейската комисия да стартира процедура по проучване на документацията. Проверката трябва да продължи не повече от шест месеца, а в случай че този срок се надхвърли, Комисията писмено ще посочи причините за това. Освен преглед и изпращане на коментари и бележки от страна на ЕК за отразяване до България, право на възражение по процедурата ще имат както държавите членки на ЕС, така и трети страни. При липса на възражения наименованията ще бъдат вписани в Европейския регистър.
С правото на употреба на европейските знаци за качество върху български продукти се цели защита на интересите на производителя срещу нелоялна конкуренция и злоупотреба. Ще бъде постигната и единна закрила на наименованията като право на интелектуална собственост на територията на ЕС, и защита от неправомерна употреба и имитация. Не на последно място, доходите на производителите ще се повишат.
Продуктите със защитени географски означения могат да бъдат включвани и в споразумения между ЕС и трети страни за взаимно признаване, сътрудничество и закрила в областта на географските означения. Това подобрява конкурентността и достъпа на български продукти до нови пазари.
Към момента страната ни има вписани в Европейския регистър на защитените географски указания „Горнооряховски суджук” и „Българско розово масло", както и пет храни с традиционно специфичен характер – „Филе Елена”, „Луканка Панагюрска”, „Роле Трапезица”, „Кайсерован врат Тракия” и „Пастърма говежда“. Те са вписани в Европейския регистър на храните с традиционно специфичен характер. „Странджански манов мед“/„Манов мед от Странджа“ бе първият български продукт със защитено наименование за произход, припомня БНР.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
