
Черноморието ни - сред най-замърсените водни басейни в света
- Екология
- Текст:

Замърсяването на българското Черноморие с микропластмаса е сходно с това в Балтийско море и Северозападното Средиземноморие – едни от най-замърсените водни басейни в света. Това показва първото по рода си изследване на водите на българското Черноморие, проведено като част от кампанията „Свободни от пластмаса“ - инициатива на „Грийнпийс-България“ за намаляване на замърсяването с пластмаса, съобщава БНР. Теренното проучване е проведено през август 2017 г. съвместно с активисти и доброволци на Greenpeace. Крайните резултати са събрани в подробен доклад, публикуван през 2020 г. в научното списание Science direct.
Изследването е проведено от ветрохода на Greenpeace „Rainbow Warrior III“ в района между Бургас и нос Калиакра. Автори на изследването са двама биолози от отдел „Водни екосистеми“ на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН - д-р Стефания Клайн и д-р Димитър Беров. Данните, събрани от учените показват, че микропластмасовите елементи наброяват средно 429 000 частици на квадратен километър. Такива нива са подобни на тези в Балтийско и Северно море. Най-голям дял от микропластмасите във водата имат влакната – вероятно остатъци от въжета и мрежи. Замърсяването с микропластмаси е най-силно в района на нос Калиакра и при устието на река Камчия, показва още изследването.
Замърсяването с плаващи морски отпадъци в българската акватория на Черно море е съпоставимо с това в румънската, или в тихоокеанските води по бреговете на Чили. Количествата плаващи отпадъци са най-големи в района на Варна и нос Емине.
Общото морско замърсяване на Черно море е разделено на няколко категории: изкуствени полимери (пластмаси), гума, текстил, хартия или картон, обработено дърво и метал. Резултатите показват, че най-висок дял имат пластмасите (90 – 100%). Установено е, че пластмасата за еднократна употреба никога не изчезва напълно, отбелязват учените. Опаковки и чаши, които веднъж са попаднали в морската вода, остават в нея стотици години, дори и да се разпаднат на микропластмаса.
„До този момент не беше правено такова проучване на българското крайбрежие. Данните за замърсяване бяха очаквани и се виждаха с просто око - опаковки, боклуци от кораби, шишета, найлонови торбички. Ние открихме количества между 60.3 и 93.8 броя плаващи отпадъци на квадратен километър водна площ. Впоследствие сме правили подобни проучвания и резултатите са подобни и през 2018 г. и през 2019 г. По-големи концентрации на плаващи отпадъци намерихме в района на Варна и устието на река Камчия, това също беше очаквано", разказва за БНР гл. ас д-р Димитър Беров.
"Черно море няма добър обмен на водите – единствената му връзка със световния океан е през Босфора. То е затворено море, но не е по-замърсено от други морета и в сравнение с други водни басейни в южна Азия и тихоокеанското крайбрежие, където населението е няколко милиарда души и боклукът, който се генерира от хората там е в пъти повече. Но фактът, че Черно море е затворено, означава, че всяко замърсяване остава завинаги в него", казва още д-р Беров.
По отношение на нуждата от такива изследвания, ученият отбеляза: „Нашите изследвания изискват всеобхватни проучвания, това са скъпи начинания, които трябва да се финансират добре – трябват апаратури, кораби, обучени екипи, в това отношение сме доста назад от други европейски страни. Изведнъж се оказа, че в България са нужни специалисти по вирусология, имунология, молекулярна биология, а пък доказани в тези области колеги отдавна работят в чужбина".
"Държавата се сеща, че трябва да финансира дългосрочно изследвания за наука, когато е вече късно. Например за Черно море институциите се сещат, когато има екологична криза или локално замърсяване. Това не е устойчива политика за наука“, каза още д-р Беров.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
