
Подводни разкопки в Турция допълват историята на черноморското корабоплаване
- Актуално
- Текст:

Оживеният търговски порт е посрещал кораби от далечни страни, изпращайки по море стоки на местните занаятчии и земеделци, отбелязва thevintagenews.com.. Според специалисти, първите находки в Керпе едва започват да разбулват тайните на югозападното черноморско крайбрежие.
Някои артефакти, открити в Керпе, датират от IV век пр. н. е., докато други сочат, че заливът остава активно пристанище и търговски център до XII век. По време на османския период през Керпе са минавали много стоки за близкия Истанбул, в т. ч. горива и дървен материал – докато пристанището не потъва в Черно море.
Системните разкопки в залива започнаха през 2020 г. От тогава екип от подводни археолози се гмуркат до мястото на древното пристанище Керпе на 80 м от брега и средно 4 м дълбочина. Портът е заемал внушителната площ от около 2 000 кв. м.. Открити са части от кейовете на пристанището, както и множество амфори, някои от които на 2 400 години. На повърхността са извадени фрагменти от керамика, лампи, части от тръби и други културни ценности.
Очаква се разкопките в Керпе да продължат. Подводната археологическа експедиция се ръководи от турското министерство на културата и туризма и дирекцията на музея на вилает Коджаели, където вече са изложени част от находките.
Миналата година с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Националния исторически музей подводни археологически проучвания се проведоха и в България, в района на устието на Камчия. Експедицията направи сензационни открития, потвърждаващи хилядолетни морски търговски връзки, в т.ч. с древна Елада, британските римски провинции и Османската империя.
През 2016 г. международна археологическа експедиция, финансирана от британска благотворителна организазия, проучва българската черноморска акватория, разкривайки исторически процеси по българското черноморие още от епохата на праисторията, както и останките от корабокрушения, отлично запазени в безкислородните дълбини на Черно море.

На изложбата „Българска археология 2023”, свои открития от последното археологическо лято презентира и Центърът за подводна археология в гр. Созопол. Седемнадесетата поредна археологическа експозиция се откри на 14 февруари в Националния археологически музей в София и може да се види до 26 май 2024 г.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
