
Различните видове стрес и как да се справим с тях
- Западна традиция
- Автор:

Стресът в съвремието се превърна в постоянно състояние, с което ежедневно се борим. На практика всеки човек в различна степен се влияе от него на работното си място, в обществото, в дома. Като всяко нещо обаче, и той подлежи на контрол. Колкото по-добре го познаваме, толкова по-лесно ще го контролираме.
Какво е стрес?
Първият въпрос, който трябва да намери отговор, е какво представлява стресът. Според психолозите, това може да бъде всяка промяна, която причинява физическо, емоционално или физиологическо напрежение. Той не е болест, а защитна реакция на организма, естествен инстинктивен отговор към неблагоприятни въздействия, които предизвикват физически и/или психически дискомфорт. Думата „стрес“ се използва във физиката за обозначаване на взаимодействието между сила и съпротивлението срещу тази сила. Ханс Селие за първи път включва този термин в медицинския лексикон, за да опише „неспецифичната реакция на организма към всяко искане за промяна“.
Американският институт за стреса отбелязва, че стресът е труден за определяне, защото протича по различен начин при различните хора. Често пъти хората сами създават стрес поради грешни възприятия. Провежданите експерименти и клинични изследвания в тази насока потвърждават, че чувството за липса на достатъчно или никакъв контрол води до стрес – и именно това е универсално за всички правило
Карл Албрехт, консултант по управление от САЩ, дефинира през 1979 г. четири основни вида стрес: стрес, свързан с времето, стрес, свързан с бъдещето, стрес при конкретна ситуация и стрес, свързан с друг човек. Всеки от тях има своите особености и начини за управление. Албрехт е един от първите, разработили методи за намаляване на стреса сред работещите хора, като определя четирите най-разпространени видове стрес в книгата си “Stress and the Manager”.
Стресът, свързан с времето
Това е може би най-често срещаният вид стрес - динамиката на ежедневието е толкова интензивна, че времето никога не стига за множеството задачи, които сме си поставили, крайните срокове винаги ни притискат, а времето за децата, семейството и за самите нас просто липсва. В такава среда често се чувстваме напрегнати, тревожни и нещастни.
Можем да контролираме този вид стрес, като подредим приоритетите си и ги спазваме. Един от начините е съставянето на списъци със задачи - определете петте най-важни и неотложни задачи, които ще свършите, а останалото делегирайте на друг. Започвайте от най-трудните за изпълнение задачи, така ще ви остане енергия да изпълните всичко от списъка си. Планирайте времето си - до колкото е възможно. Научете се да отказвате допълнителни ангажименти, които ще откраднат от времето ви или ще променят плановете ви.
Стресът, свързан с бъдещето
Този вид стрес е свързан със събития, които не можем да контролираме, защото предстои да се случат. Не можем да предвидим какво ще се случи утре или след година, а това ни кара да изпитваме обяснимо притеснение от това, до колко предстоящото ще отговори на очакванията ни и до колко ние ще успеем да се впишем в него.
Можем да управляваме този стрес, като разчитаме на себе си. Обикновено той е свързан с ниска самооценка, затова работете върху себе си. Опознайте силните си страни, подготвяйте се, вярвайте си. Помислете за резервен план в трудна ситуация. Мислете позитивно - изследванията показват, че позитивното мислене наистина има чудодейна сила.

Стресът, свързан със ситуация
Той е се отнася до конкретни обстоятелства - често неочаквани или форсмажорни. Конкретната, внезапно възникнала ситуация лесно може да причини стрес, който се задълбочава с времето. Типичен пример е внезапното обявяване на пандемията от новия коронавирус.
Можем да овладеем този вид стрес като се справим със собственото си усещане за несигурност. Идеята за внезапна промяна всъщност не е толкова плашеща, ако си дадете сметка, че отдавна желаете тази промяна. Помислете как да се освободите от навици, дейности, цели и отговорности, които отнемат твърде много време и ресурси, или просто са изгубили актуалност. Определете си конкретни, малки и постижими цели. И не забравяйте, че всяка криза отминава.
Стресът, свързан с друг човек
Когато взаимодействаме с множество хора, те могат да се превърнат в стресов фактор. Прекалено капризните хора, властни шефове, твърде взискателни клиенти, агресивни роднини - всички те могат да ни накарат да се чувстваме несигурни и да изпитваме напрежение в ежедневието си.
Ключът към този вид стрес е в емоционалната интелигентност. Приемете себе си и околните такива, каквито са. Овладявайте емоциите си, използвайте инстинкта и интуицията си, за да направлявате решенията си и винаги се опитвайте "да влезете в обувките на другия", т.е., да се поставите на мястото му. Не се обременявайте с очаквания нито към конкретни личности, нито към обстоятелства.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
