EК обмисля законодателство за признаване на еднополовите бракове в ЕС

EК обмисля законодателство за признаване на еднополовите бракове в ЕС Снимка: https://pixabay.com/

Брюксел публикува своята първа по рода си стратегия за постигане на равенство между ЛГБТИК в четвъртък, дни след като Унгария разкрива плановете си за ограничаване на правата на ЛГБТИК

Като част от стратегията си Комисията планира да разшири списъка на „престъпленията в ЕС“, така че в него да присъстват и престъпления от омраза и реч на омразата, включително когато са насочена към лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални, интерсексуални, куиър (ЛГБТИК). Също така се планира да бъде представена законодателна инициатива за защита правата на ЛГБТИК семействата, така че тяхното родителство и еднополовите партньорства да бъдат признати в целия съюз. Изпълнителният орган планира също така да засили ангажимента на ЕС по въпросите на ЛГБТИК във всичките му външни отношения и да отстоява правата на кандидатите за международна закрила на ЛГБТИК

"Всеки трябва да се чувства свободен да бъде това, което е - без страх или преследване. За това е Европа и за това се застъпваме.", казва в изявление заместник-председателят на Европейската комисия по ценности и прозрачност Вера Йоурова. Комисарят по въпросите за равенството Хелена Дали добавя: "Днес ЕС се утвърждава като пример за подражание в борбата за многообразие и приобщаване. Равенството и недискриминацията са основни ценности и основни права в Европейския съюз." 

На пресконференция в четвъртък следобед Дали казва: "Начинът, по който се раждаме, не е идеология, това е природа, това е биология, това е наука. И въпреки това опитите за дискриминация срещу ЛГБТИК хората в ЕС се увеличават през последните години." Представяйки стратегията, на пресконференцията Йоурова казва, че става въпрос „за любовта“

По този начин всяка държава-членка се приканва да разработи свои собствени планове за действие за борба с дискриминацията срещу ЛГБТИК хората и да насърчава равенството. Предложението на Комисията вероятно ще срещне ожесточена съпротива от редица страни, включително Унгария и Полша. 

През последните няколко години около 80 общини в Полша се обявиха за „свободни от ЛГБТ“, предизвиквайки остри критики от страна на Европейския парламент. Освен това, ЕП накара Комисията да отхвърли заявленията за безвъзмездни средства на шест от градовете, което Варшава определи като дискриминация. 

Лидерите на управляващата в Полша ултраконсервативна партия „Право и справедливост“ (PiS) все по-често определят ЛГБТИК хората като заплаха за традиционните семейства. Анджей Дуда, който спечели втори мандат като президент това лято, казва, че ЛГБТИК „идеологията“ е по-опасна от комунизма. В Унгария популисткото правителство на премиера Виктор Орбан представя проект на законопроект за изменение на конституцията, който на практика ще забранява на еднополови двойки да осиновяват деца. Предложеното законодателство би разрешило осиновяването само на семейни двойки. Тъй като еднополовите бракове са незаконни в Унгария, еднополовите двойки биха могли да осиновят дете само ако един от партньорите кандидатства сам. По-рано тази година унгарските законодатели одобриха и законопроект, забраняващ законното признаване на транссексуални и интерсексуални граждани

Четиринадесет от страните членки на ЕС, както и Обединеното кралство, са направили законни браковете между хора от един и същи пол. Няколко други страни имат някаква форма на еднополови граждански съюзи. България, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия не предвиждат регистрирано партньорство. 

Според Комисията, през 2019 г. 76% от гражданите на ЕС са били съгласни, че лесбийките, гейовете и бисексуалните хора трябва да имат равни права с хетеросексуалните хора, спрямо 71% през 2015 г. Въпреки това, през последните осем години дискриминацията на основание сексуална ориентация се увеличава. Миналата година 43% от ЛГБТ хората в ЕС са заявили, че се чувстват дискриминирани, в сравнение с 37% през 2012 г.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: