
Челен опит от Швеция: „Предпочитам да не работя”
- Общество
- Текст:

Подобен избор е опция и за 14% от ученичките на възраст от 7 до 15 години. Швеция се смята за пример по отношение на равенството между половете, но изглежда отношението към кариерата се влияе повече от социалните медии, показва проучването. „Никога не съм била по-щастлива”, казва 25-годишната Вилма Ларсон, която вече не работи, след както е избрала да напусне работа и да заживее като „сладка домакиня” с партньора си.
„Животът ми е по-спокоен, не се боря, не съм и толкова стресирана”, споделя Вилма. Времето ѝ е разпредлено между фитнеса, фризьорския и козметичния салон, кафето с приятелки и готвенето. Част от емоциите ѝ идва и от преследването на изгодни покупки, черни петъци и промоции.
Партньорът ѝ печели добре, така че финансовата ѝ философия е проста: „Ако ми трябват повече пари, ще го помоля, ако не ми трябват и ми остават, просто ги спестявам”. Двойката прекарва зимата в Кипър и за Вилма е важно да сподели преживяванията си в Instagram, YouTube и TikTok, където е натрупала 11 000 последователи, а някои от постовете ѝ са лайкнати почти 400 000 пъти. Тя обаче казва, че не иска да печели от публикациите си.
От 4 – 5 години съсловието нежни, женствени, добре поддържани „сладки домакини” определено е микротенденция по света, посочва проучването. Но в Швеция, която пет десетилетия насърчава домакинствата с двама работещи партньори, популярността на концепцията предизвика обществен дебат.
„Дълги години наблюдаваме трудната кариера на „жената-шеф”, подложена на много, много високи изисквания за успех във всеки аспект от живота – и шведките сега изглежда се отклоняват от този модел”, обясняват от проучването. Анализът не посочва колко млади жени са напуснали работа и живеят като „сладки домакини“, издържани от партньорите си.
Според шведските феминистки обаче, тази икономическа зависимост е опасна „крачка назад” от равенството между половете. Сред възможните резултати са посочени рискът от икономическо неравенство, дискриминацията и проблемите с психичното здраве.
Според женските движения, вината е на дясното коалиционно правителство, което в сътрудничество с националистическата партия „Шведски демократи” възхвалява „традиицонните ценности”. Същевремено анализите отчитат и по-широкото разпространение на популизма в Европа и САЩ.
Обратно, „Шведските демократи” гледат положително на „сладките домакини” и смятат, че при икономическа възможност „няма нищо лошо” младите жени да живеят по-традиционно, т.е., от доходите на партньорите си.
Друг фактор според феминистките е задоволеността в шведското общество, в което младите жени „не знаят какво означава да се борят за правата си - за правото на работа, равностойна заплата и икономическа независимост”.
Швеция предлага благоприятен баланс между професионалния и личния живот, с шест седмици платен годишен отпуск и редица бонуси за раждането и отглеждането на деца. Но наред със Словения, Швеция регистрира и най-висок дял работещи майки в Европа. Според статистиката шведските жени ползват 70% от отпуските за отглеждане на деца и поемат и по-голямата част от домакинската работа и грижите за семейството.
Може би затова шведките по-често вземат в отпуски по болест, свързани със стреса. Макар че корените му може да се открият зад стените на семейното жилище, изследването предполага че младите жени избират да не се натоварват професионално и да избегнат трудовия стрес. Момичетата от поколението Z (родени между 1997 и 2012 г.) предпочитат да се хвалят в социалните медии със свободното си време и да обсъждат спортните си занимания, здравето, козметиката и домакинските си постижения - докато осем часа в офиса изглежда не отговарят на представата им за вълнуващ живот.
„Много жени са изчерпани до крайност от работата си“, казва Вилма Ларсон, посочвайки като пример майка си, баба си и сестра си. Все пак трудовите експерти не вярват, че тенденцията „сладка домакиня” ще се разрасне дотам, че да повлияе върху икономиката на страната – докато психиката на „сладките домакини”, потъващи доброволно в малкия си свят, определено предизвиква безпокойство.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
