
Тигрови комари разпространяват опасни тропически болести в Европа
- Актуално
- Текст:

Европейският център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) издаде карта на засегнатите територии, включваща Австрия, България, Хърватия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Малта, Португалия, Румъния, Словения, Испания, както и отделни райони от Белгия, Кипър, Чехия, Холандия, Словакия, Турция и източното черноморско крайбрежие.
Според специалистите, опасните насекоми са привлечени от подходящите климатични условия, настъпили в резултат на изменението на климата. ECDC предупреждава, че международните пътувания и търговията допълнително ще увеличат риска от повече епидемии в Европа.
Смята се, че най-инвазивната разновидност - азиатският тигровия комар (Аedes albopictus) идва в Европа от „базовия си лагер” в Южна Корея. Тигровите комари разпространяват болести като треска денга, треска чикунгуня, вирус Зика, малария, жълта треска, западнонилска треска и др., които доскоро обикновено се наблюдаваха само в части от Африка, Азия и Америка.
Симптомите на пренасяните заболявания обикновено са подобни на грип, но могат да се развият до много тежко и дори фатално. Миналата година 8 случая на тежки множествени инфекции са регистрирани във Франция, плюс 4 в Италия и 2 в Испания. Повечето от засегнатите са пътували в чужбина, но има и такива, които са се заразили в страните си. Като цяло, през 2023 г. в Европа са регистрирани 130 засегнати, при 71 през 2022 г.

Според Световната здравна организация (СЗО), треската денга е ендемична в над 100 страни по света. Миналата година са докладвани повече от 6 милиона случая, включително около 7000 с фатален изход, основно в Бангладеш, Малайзия, Тайланд и Виетнам.
Очевидно променящият се климат създава подходяща среда за комарите и в Европа, при това, „много рано през годината“, казват от ECDC, посочвайки първият случай на западнонилска треска, установен в началото на март2024 г. в Южна Испания. Експертите се опасяват и от възможно нарастване на случаите на малария, считана за изкоренена на континента. Известна като най-смъртоносната болест на планетата, маларията се пренася от заразени женски комари от вида анофелес, които също са открити в Европа.
За момента акцентът в превенцията пада на „личните предпазни мерки“,съветват от ECDC - да се подсушава застояла вода в градините или по балконите, да се използват репеленти и мрежи на прозорците и вратите. Като особено важна мярка експертите посочват повишаването на осведомеността „в най-рисковите райони в Европа“, за да се улеснинавременно наблюдение и ранно установяване и лечение на инфекциите.
Обществените мерки засега се ограничават до пръскане с подходящи инсектициди в подозрителните области. Мярката обаче неминуемо ще засегне и без друго намаляващите насекоми в Европа, в т.ч. и полезни видове.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
