
Може ли следващата пандемия да тръгне от зони с нестабилен климат?
- Акценти
- Текст:

В Аляска, където в последните 60 години зимите са станали по-топли с близо 4°C, цялата екосистема търпи промяна, пише ВВС. Морският лед се топи по-рано, фитопланктонът - храна на рибите и морските птици - намалява, езерата се свиват, горещите вълни стават по-чести и по-интензивни и бозайниците трябва да търсят нови източници на храна. Кашалоти, мечки гризли, белоопашати елени, койоти и други животни разширяват местообитанията си на север.
Нови смъртоносни болести поразяват северните елени в Скандинавия и Русия, мускусните говеда в Арктическа Канада, полярните мечки и тюлените край бреговете на Аляска. Нова гъбичка яде царевицата в Малави, нова бактерия свива плодовете на лимоните във Флорида, друга унищожава маслиновите и овощните дървета в Средиземноморието и Калифорния. Нови бръмбари опустошават горите в Сибир, бозайниците в Аляска се борят с нови кърлежи, а в жилищата на хората в Северна Норвегия лазят нови буболечки.
Напредъкът на цивилизацията винаги върви с риск от нови заболявания, но в света никога не са живели толкова много хора, на места с толкова висока гъстота на населението, в една глобална супер-свързаност. „Рядко имаме представа къде ще се появи следващият патоген, но те ни откриват по-бързо, отколкото ние тях”, казват учени от Музея по биология при университета в Небраска, предвещавайки спираловидно растящ риск от болести.
Изменението на климата само по себе си не ги предизвиква, а е по-скоро „мултипликатор”, създаващ условия за го-голямо и по-бързо разпространение на патогени, съответно – на нововъзникващи болести, които допълнително влошават бедността, глада, конфликтите и миграцията.
В момента около 10 000 вида вируси, потенциално заразни за хората, циркулират неразпознати сред дивите бозайници, казват от Института „Верена” към университета в Джорджтаун. Прогнозите са, че най-малко 3 139 вида ще си разменят вируси, като този екологичен преход може би вече е в ход.
Затоплящият се климат размразява вируси и бактерии, съхранили се във вечнозамръзналата почва от хилядолетия. През последните пет години Европейската космическа агенция откри в Аляска стотици древни микроорганизми, устойчиви на антибиотици. В тибетските ледници китайски учени са изолирали 33 неизвестни древни вируса на възраст най-малко 11 000 години – и това едва ли ще са последните такива находки. Така че, борбата с климатичните промени е борба за живот – буквално, на много нива и в много аспекти.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
