
QatarEnergy спря да изпраща танкери през Червено море
- Актуално
- Текст:

През уикенда Катар задържа своите танкери AlGhariya, AlHuwaila, AlNuaman и RasLaffan с ВПГ, след като американски и британски сили извършиха въздушни и морски удари по Йемен в отговор на атаките на хутите срещу кораби в Червено море.
Източник, запознат пряко с въпроса, каза днес пред Reuters, че въпреки спрените танкери, производството продължава по план и обясни: „Това е пауза, за да получим съвет за сигурност. Ако преминаването през Червено море остане небезопасно, ще минем през нос Добра надежда“ - значително по-дългия маршрут в южния край на Африка.
От миналия месец няколко кораба за ВПГ вече промениха курса си, докато други продължиха да плават покрай Йемен през Червено море и Суецкия канал – част от маршрута, по който преминава 15% от световния корабен трафик. Под обстрел попадна и руски танкер, но впоследствие хутите обясниха, че нападението е станало „по грешка”.
През 2023 г. Катар, вторият по големина износител на ВПГ в света, е доставил повече от 75 милиона метрични тона гориво - 14 милиона тона за Европа, и 56,4 милиона тона за Азия. В петък спот цените на ВПГ в Азия паднаха до седеммесечно дъно от $ 10,10 за милион британски топлинни единици, подкрепени от стабилните нива на съхранение както в Европа, така и в Североизточна Азия.
Отново в петък цените на петрола се повишиха с 1%, заради опасения, че войната между Израел и Хамас и свързаните с нея напрежения в Близкия изток могат да нарушат доставките, но днес останаха стабилни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
