
Европейският парламент ще гласува законопроект за биоразнообразието
- Актуално
- Текст:

Според все още негласувания текст, най-малко 20% от сушата и морските зони на ЕС трябва да бъдат възстановени до 2030 г., а до 2050 процесът трябва поетапно да обхване „всички екосистеми, нуждаещи се от възстановяване”. От Комисията по околна среда в ЕП смятат, че „изискванията са амбициозни, но и приложими“.
Текстът се обсъжда от внасянето му през 2022 г., но през последните месеци беше обект на ожесточена кампания за промени. Най-активната атака дойде от Европейската народна партия (ЕНП). най-голямата група в ЕП, Спорният момент е селското стопанство.
Според ЕНП, в първоначалния му вид законопроектът застрашава традиционния поминък на европейските фермери и рибари и руши отдавна установени вериги за доставки. Други рискове са намаляване на селскостопанското производство, поскъпване на храните и дори унищожаване на градски райони, за да бъдат превърнати в зелени площи.
ЕНП успяха да включат исканите промени, но сега Световният фонд за природата (WWF) критикува закона заради множеството изключения и „прекомерната гъвкавост по отношение на задълженията на страните-членки”. От благотворителната организация по екологично право ClientEarth също се съмняват в законопроекта заради липсата на правни гаранции и опасенията, че един „беззъб” закон оставя вратички за злоупотреби.
Предстои регламентът да бъде гласуван от Европейския парламент и да влезе в сила 20 дни след публикуването му в Официалния вестник на ЕС. След това 27-те държави-членки ще разполагат с две години, за да представят първия си план за възстановяване на природата, очертаващ зоните и предлаганите мерки, както и ясен график за изпълнението им.
Но от Climate Action Network (CAN) - Европа, се опасяват, че окончателното гласуване на закона може да се окаже „най-голямото препятствие“, ако се повтори патовата ситуация от лятото, когато Комисията по околна среда отхвърли текста с 44 гласа „за“ и 44 гласа „против“. CAN призова ЕП да одобри споразумението, за да се обърнат „незабавно” тенденциите на деградация в европейските екосистеми и Европейският съюз „да реши съвместно” как да се справи с климатичната криза и нарушеното биоразнообразие.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
