
Карибите ще искат репарации от британското кралско семейство заради робството
- Актуално
- Текст:

Обект на исканията са още застрахователите Lloyds of London, банките Barclays и RBS, университети, колежи и "всички възползвали се", включително Англиканската църква като робовладелец, чийто фонд Queen Anne’s Bounty е инвестирал в търговията с роби.
Чрез така отправените искания Националните репарационни комисии в Карибите искат да заобиколят британското правителство и да търсят компенсации директно от британски институции, исторически свързани с робството, пише The Telegraph. Според вестника, в момента се подготвят официални писма с искания за репарации, които набелязаните институции ще получат до края на 2023 г.
Промяната в стратегията, преминала от преследване на правителствени споразумения към търсене на частни и институционални репарации, е вдъхновена отчасти от Лора Тревелян, бивш кореспондент на BBC, която даде лични £ 100 000, за да възмезди потомци на робите на нейното семейство, илюстрирайки, че компенсации могат да се договорят и без участието на държавата.
Пред The Telegraph Арли Гил, председател на Комисията по репарациите в Гренада, каза: „Надяваме се крал Чарлз да преразгледа въпроса за репарациите, започвайки с извинение и да предостави ресурси на кралското семейство за справедливо възмездие. Вярваме, че можем да седнем на една маса и да обсъдим как да се осъществи едно репаративно правосъдие“.
Кралското семейство има пряка роля в основаването на Кралската африканска компания за търговия с роби, а през 2021 г., в речта си по случай обявяването на Барбадос за република, Чарлз III нарече периода на търговията с роби „най-мрачните дни от нашето минало“. Наследникът на Елизабет II обаче не излезе с официално извинение, за разлика от холандския крал, който тази година официално се извини за връзките на нацията си с робството.
Запознати с процеса казват, че сключването на споразумения за репарации с отделни семейства и институции може да упражни политически натиск върху настоящия британски премиер Риши Сунак и бъдещите лидери на Обединеното кралство. „Не искаме благотворителност, нито британска програма за помощ. Правителството трябва да постъпи правилно. Трябва да платите дълга си, което е морално и юридическо задължение”, смята Арли Гил.
Тази гледна точка обаче се оспорва от мнозина, които казват, че никой от настоящето не е бил замесен в робството, така че плащането и приемането на репарации като изкупление по-скоро би било знак и дори стимул за съмнителен морал.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Чехия ще налага до nет годиши затвор за комунистическа пропаганда

Китай изпрати в космоса модел на мозък върху чип

Страните от ЕС се споразумяха за 18-ия пакет санкции срещу Русия

Германия и Великобритания се споразумяха за взаимна отбрана

Пет държави от ЕС ще тестват приложение за проверка на възрастта при онлайн услуги

Борсовите цени на природния газ в Европа се покачват с близо 1%

Британски учени създадоха най-голямата колекция изображения на човешкото тяло

Има риск от спиране на дейта центрове заради жегата и недостига на вода
