
Плодовата мушица като източник на хранителен протеин
- Актуално
- Текст:

Перспективата да се храним с насекоми звучи най-малкото противоречиво. Но младата израелска компания Flying Spark разработи начин да предлага в приемлива форма ценните за хората протеини, като ги извлича от познат на науката източник – плодовата мушица или Drosophila melanogaster, пише mignews.com.
Насекомото, с дължина до 2.5 мм, се развъжда бързо – ще го откриете само след часове, ако оставите на открито плодове, чаша вино или плодов сок. Жизненият му цикъл е кратък, а геномът му предлага на учените малко на брой, но едри хромозоми, което прави дрозофилата изключително подходящ вид за генентични изследвания и модел за биологично развитие.
Наричана разговорно „винарка”, плодовата мушица се оказва и отличен източник на протеин и други ценни за човека вещества. Според Flying Spark, „Най-доброто за хората е животинския протеин, а хранителната стойност на ларвите на плодовата мушица са най-добър източник в този клас – съдържат незаменими аминокиселини, минерали, желязо, калций, магнезий, витамини и полезни мастни киселини”.
Без холестерол, богат на фибри и с нисък гликемичен индекс, протеинът от плодови мущици е перспективна алтернатива за диетично хранене на хора и домашни любимци и същевременно показва ценни качества за рибното стопанство.
Flying Spark предлагат продукта си под формата на прах без вкус и мирис, така че може да се добави във всяка храна, без да промени вкусовите ѝ качества, но повишавайки значително хранителната ѝ стойност. Част от производствения процес на Flying Spark е развъждането на плодови мушици. От ларвите им компанията извлича не само на ценния протеин, но и масло. което намира приложение в производството на козметични продукти за подмладяване и хидратиране на кожата.
За разработката си Flying Spark събра около $ 15 милиона, основно от най-големия си инвеститор Thai Union Group, водещ производител на морски дарове. Сред другите по-малки инвеститори е и Европейският съюз, който предостави на компанията € 50 000.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цифрови близнаци и не само: какви гениални изобретения ще променят света ни завинаги

Арменският парламент реши: Армения започва преговори за членство в ЕС

Горски пожари бушуват в Южна Корея

Китайските електромобили BYD надминаха Tesla по продажби

ЕС препоръчва на домакинствата да се запасяват с вода и храна в случай на криза

Откраднати от френски музей монети се появиха на антикварния пазар в Москва

Белият дом: разговорите с Русия бяха обещаващи, Кремъл: няма постигнати договорености

Петролът поскъпва на фона на рисковете от доставки
