
Ню Йорк Таймс: Да спрем да дезинфекцираме всичко, вредно е!
- Актуално
- Текст:

Протоколите за почистване в училища, магазини и други обществени места се засилиха, почистващите спрейове и кърпички станаха задължителни дори в домакинствата, а потребителските разходи за почистващи продукти се увеличават.
Сега знаем, че най-вероятно допълнителното почистване не е помогнало особено за ограничаването на COVID-19, но пък увеличи досега на хората до химикали, някои от които може да са опасни за здравето, започвайки от дихателната система, кожата и очите.
От своя страна, експертите са категорични, че обикновеният сапун и вода са достатъчни за редовно почистване на средата, в която живеем, учим или работим. Така че, всеки продукт, който купуваме, вдъхновени от рекламата, че унищожава „99,9% от микробите“, всъщност не само не ни е нужен, но може и да ни навреди.
Рисковете за здравето от почистващите химикали са трудни за определяне, тъй като развитието на евентуалните заболявания отнема години, но на тези хигиенни средства често се приписват състояния като астма, безплодие и дори рак. Правят се проучвания върху мишки, с цел по-директно тестване на химикалите като отрицателни фактори за здравето ни, но резултатите при животни не винаги се отнасят и за хората.
Безпокойство внася фактът, че според статистиката, най-тревожна е употребата на дезинфекциращи средства, които се използват най-често, включително традиционната белина, която съдържа силно корозивни и устойчиви в околната среда химикали. Това означава, че при контакт, белината може да увреди кожата и очите, а има доказателства че препаратът е фактор за развиването на астма.
Друг уникален риск за белината е потенциалът ѝ да произвежда токсични хлорни газове – реакция, която възниква при смесване на белина с амоняк или с оцет.
През 2020 г. центровете за контрол на отравянията в САЩ са съобщили за повече от 5 000 случая на излагане на хлорни газове при почистване, два от които са били фатални. Повечето от експертите, на които се позовава New York Times, казват, че рядко и дори никога не използват дезинфектанти, а избират сапун и вода.
В редки случаи прилагането на препарати с по-силни химикали може да е оправдано, но задължително трябва да се придържате към указанията за употреба и посочените дози, да осигурите отлична вентилация и да работите с маска и ръкавици.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
