
Противоречия в Европейския съюз за пазара на електроенергия
- Икономика
- Текст:

През последния месец Европейската комисия (ЕК) проведе обществени консултации относно планираната реформа на пазара на електроенергия, която има за цел да постигне по-малка зависимост на цените на електроенергията от цените на изкопаемите горива, и по-специално от цената на природния газ. Очаква се ЕК да представи предложението си през март, пише Euronews.
Смята се, че реформата е необходима след руската инвазия в Украйна и решението на Москва да намали до минимум доставките на газ за ЕС, което доведе до скок в цените на електроенергията и постави европейските потребители и предприятия под сериозно икономическо напрежение. Това се случи, защото цената на електроенергията в ЕС в момента се определя от най-скъпия енергиен източник, използван обикновено за нейното производство - изкопаемите горива и по-специално природния газ.
В писмо, публикувано вчера след приключването на обществените консултации, Дания, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Люксембург и Нидерландия заявиха, че „всяка реформа, надхвърляща целевите корекции на съществуващата рамка, трябва да бъде подкрепена от задълбочена оценка на въздействието и не трябва да се приема в кризисен режим".
Седемте държави са категорично против удължаването на временния данък върху неочакваните печалби в производството на електроенергия, генерирана от енергийни източници, различни от природния газ, за да не се подкопае "доверието на инвеститорите в необходимите инвестиции“ за насърчаване на прехода към възобновяеми източници.
Същевременно, седморката подкрепи създаването на повече взаимовръзки, по-добър капацитет за съхранение и улеснен избор на потребителите между динамични договори и такива с фиксирана цена – мярка, която според седемте държави "трябва да е доброволна" и "да не се налага със задна дата".
Тези позиции са в рязък контраст с предпочитанията на други страни, включително Франция и Испания, чието производство на електроенергия се захранва до голяма степен съответно от ядрени и възобновяеми източници.
В неофициален документ, публикуван в края на февруари, се казва, че Испания например би подкрепила „фундаментална реформа на пазара на електроенергия в ЕС“, основана на дългосрочни договори, за да се осигурят цени в съответствие със средните разходи, сигурност на доставките и стимули за възобновяеми източници, съхранение и управление на търсенето.
Посочвайки своето успешно „Иберийско решение”, Испания смята, че така ще се избегнат високите цени и нестабилните епизоди на стоковите пазари, водещи до скъпи и неустойчиви програми за енергийни помощи и прилагането на временни механизми.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
