
Сушата унищожава добитъка в Аржентина
- Икономика
- Текст:

Тригодишната суша е засегнала в някаква степен почти половината страна, пише Euronews. Метеоролозите смятат, че причина за това е климатичният феномен Ла Ниня, който се разразява вече три поредни години и като цяло ограничи валежите в ключови земеделски райони на Аржентина. Селскостопански експерти изчисляват, че ако през март и април няма проливни дъждове, страната може да се изправи пред тежка хранителна криза.
В някои ферми в провинция Санта Фе са умрели хиляди крави, в други се виждат купища с по няколкостотин мъртви животни. Ако дъждовният сезон не настъпи, страната може да загуби половината си популация от говеда. Пресъхнали са езера и реки, а коритата им са покрити с мъртва риба. Застрашена е реколтата от царевица, пшеница и соя, тъй като в очакване на дъждовете сеитбата закъсня.
Страната е най-големият износител в света на преработено соево масло и шрот, по износ на царевица заема трето място и осъществява 7% от световния износ на пшеница. Но тази година предвижданата от борсите реколта вероятно няма да се постигне, особено при пшеницата, която сега се оценява на 11,8 милиона тона, вместо обичайните за добри години 19 милиона тона.
За повечето от най-важните селскостопански райони, в т.ч. северната част на провинция Буенос Айрес и южната част на Санта Фе, Националната метеорологична служба предвижда по-слаби от обичайното дъждове до края на февруари.
Освен тежкият удар на селското стопанство, сушата води и до чести природни пожари. Като цяло, селскостопанският сектор очаква загуби до около $ 10 милиарда, което неминуемо ще намали БВП на Аржентина, но ще засили притока на разорени фермери към градовете.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
