
Швейцария: Краят на привилегията „неутралитет”
- Акценти
- Текст:

Неутрална Швейцария продължи да търгува с Южна Африка дори след като през 1986 г. САЩ, Япония и Европейската общност се опитаха да поставят режима на апартейд на колене с икономически санкции, припомня swissinfo.ch.
През 2007 г. ООН и САЩ наложиха оръжейно ембарго и икономически санкции на режима в Иран, заради ядрената му програма – а неутрална Швейцария разшири търговията си с Ислямската република. И докато „подкрепяше” каузите на демокрацията и законността в глобалния Юг, неутрална Швейцария навлезе мащабно в добива на суровини в тези страни и прие в сигурните си банки неправомерно спечелените пари на техните диктатори.
С добрите услуги, хуманитарната традиция, неутралитета и международното политическо средище Женева, Швейцария успя да се представи като неуморен радетел за мир в света. Вторият план на тази ведра картина обаче, бяха дискретно прокарваните собствени интереси.
Разбирането на Швейцария за неутралитет е „ние правим бизнес с всички и игнорираме всички санкции“ и това се превърна в е един от факторите, които тласнаха страната към глобално господство в търговията със стоки, финансовите услуги и данъчната политика, казват от коалицията на швейцарските неправителствени организации Alliance Sud.
Това мнение споделят и политически партии. Според центристите, в миналото Швейцария се е възползвала добре от своя неутралитет, но сега „привилегиите намаляват“. Под международен натиск Швейцария прочисти финансовата си индустрия, почти се отърва от банковата тайна и вече е регистрирана в системата за автоматичен обмен на данъчна информация.
Въпреки това отношениета с ЕС не са „мед и масло”. „Швейцария дълго време печелеше пари на европейския пазар, без да изпълнява задълженията, които този пазар изисква, но тези дни свършиха“, констатират центристите и посочват, че дори ниският корпоративен данък в страната сега е застрашен, заради настояването на ОИСР за минимум 15% данъчно облагане на корпоративните печалби. „ЕС не иска да прави изключения за Швейцария“, смятат и от Зелената партия, оценявайки, че проблемните отношения с блока са основна пречка пред бъдещия просперитет на Швейцария.
В отговор на Brexit, ЕС затегна контрола върху трансграничното банкиране, но това със сигурност ще удари и швейцарските банки, които управляват парите на многонационална кохорта богаташи. Тази реална перспектива накара неутрална Шнейцария тихо да лобира в Брюксел за по-меки финансови реформи.
Швейцария се присъедини към санкциите на ЕС срещу Русия заради инвазията ѝ в Украйна, но позовавайки се на своя неутралитет и национално законодателство, отказва реекспорт на швейцарски оръжия и боеприпаси към Киев. От авторитетния мозъчен тръст Avenir Suisse обаче смятат, че Швейцария „вече не може да лети под радара и да сключва сделки с всички”, така че трябва да вземе страна – „повече от преди и определено повече, отколкото бихме искали“.

Същевременно, правителството трябва да се справи със спада на националния просперитет, защото санкциите, „правилната страна на историята”, загубените търговски отношения – всичко си има цена. И ако държи на най-важните си търговски партньори, Швейцария трябва да влезе в крак с ЕС и САЩ.
От департамента за просперитет и устойчивост на външното министерство на Швейцария смятат, че при правилни рамкови условия, стабилна финансова система и възможно най-добра международна позиция, санкциите не заплашват националния просперитет. Въпреки пандемията, общата енергийна криза и инфлация, Швейцария остава изненадващо стабилна икономически и политически – и това е новият ѝ коз пред света, който ще запази просперитета ѝ – стабилност като надежден партньор в демократичната общност.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
